Breaking News
Home / בית / פרסום ראשון: גיורא בן ארי ושי קזיוף הגישו הצעה לסדר לישיבת המועצה הקרובה – לאשר את מינויו של רב ספרדי בעיר

פרסום ראשון: גיורא בן ארי ושי קזיוף הגישו הצעה לסדר לישיבת המועצה הקרובה – לאשר את מינויו של רב ספרדי בעיר

ביום ראשון הקרוב צפויה מועצת העיר להצביע בנושא מינויו של רב ספרדי לעיר – זה יקרה במהלך ישיבת המועצה בה ביקשו גיורא בן ארי ושי קזיוף להביא את ההצעה לסדר – מה שעשוי לגרום לדין ודברים בין הנוכחים, חרף ההתנגדות שיש לחלק מהחברים בסוגיה.
ישיבת המועצה האחרונה בה דנו בנושא הרב הספרדי, פברואר 2017

ההצעה חייבת לעבור את אישור המועצה זאת בעקבות המכתב שנחשף ב"רחובות היום" ב-21 בפברואר אשר נשלח על ידי שר הדתות, דוד אזולאי אל ראש עיריית רחובות, רחמים מלול, בו הוא מעלה מספר תהיות סביב מינויו של רב ספרדי ראשי לעיר, אותו ביקש מלול לקדם. מתוך הדברים ניתן להסיק כי העירייה תיאלץ לשאת במרבית העלויות להעסקתו של הרב הספרדי.

1
המכתב שנשלח משר הדתות לראש העיר

לדברי השר אזולאי "נוכח העבודה שהעירייה מתכוונת לממן את שכרו של רב העיר לפחות בחמש השנים הקרובות בשיעור של 75%, הרי שמצד הבחינה התקציבית יקל עלינו לאשר את המבוקש בכפוף לכך שתתקבל החלטה על ידי מועצת העירייה הנוכחית. החלטה בעניין התקבלה על ידי מועצת העירייה בקדנציה הקודמת בתאריך 21.9.11 ומניסיון בערים אחרות יש צורך לאשרר את ההחלטה של העניין שוב".

השר התייחס לעובדה לפיה המועצה הדתית שרויה במצב של תכנית הבראה ובתוך כך את העובדה כי העירייה חייבת למועצה כ700 אלף שקלים. כעת אמור מלול להחליט על מועד הגשת המינוי למועצה. מסתמן כי במועצה הקרובה שתתקיים מחר (רביעי) ההצעה בסוגיית הרב הספרדי לא תובא לסדר היום.

ראש העיר, רחמים מלול – בעד מינויו של רב ספרדי, עודד עמרם נגד

כזכור, עודד עמרם הביע כעס רב לאחר שיו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, סיכם עם ראש עיריית רחובות, רחמים מלול על מינוי רב נוסף לעיר. עמרם פגש את דרעי במעלית בניין העירייה באחד מביקוריו ודחף לידו מכתב אותו שלח אליו כבר בחודש יולי אשתקד – מכתב אשר לא זכה להתייחסות.

"נודע כי בימים אלו מתגבשת לה הסכמה למינוי ובחירת רב ספרדי ברחובות", כתב עמרם במכתב שמוען גם לראש העיר מלול, שר הדתות, חה"כ דוד אזולאי וחברי מועצת העיר, ובו המשיך: "הריני להבהיר כי המועצה הדתית ברחובות עברה תהליך של התייעלות, תכנית הבראה ואף מונה לה חשב מלווה. עיריית רחובות נאנקת תחת עול התקציב ובקושי מסיימת את השנה באיזון. חישובי עלות של רב ראשי הינם כשש מאות אלף בשנה ואינני מבין מאיפה הכסף לממן עוד רב ראשי ברחובות. להזכירך, ברחובות יש רב ראשי, הרב שמחה הכהן קוק שליט"א שמנהל ביד רמה את נושא הדת ברחובות. לאור כל הנאמר לעיל, בתמצית, ולשמירת הקופה הציבורית זה יהיה בלתי אחראי למנות רב נוסף לעיר ועל כן אבקש לדחות את המינוי לימים טובים יותר".

הרב גדעון בן משה – האם ימונה לרבה הראשי הספרדי של העיר?

"מרבית חברי המועצה פנו אליי והם תומכים בי במהלך", אמר עמרם, "אנו נדרוש לדעת קודם כל מאיפה מקור המימון? לא ייתכן שהעלות של הרב, שש מאות אלף שקלים, תיפול על חשבון התושבים ובמיוחד כאשר יש רב מצוין, שמחה הכהן קוק, שכולם מתיישרים על פי פסיקותיו והוא מקובל על רוב הציבור.

"אם כבר רוצים להביא רב ספרדי, לא ייתכן שנייבא רב מחוץ לעיר. בל נשכח, אנחנו רחובות, נאורים, משכילים, עיר המדע, אז אנחנו צריכים להביא רבנים מבחוץ? מה, הרבנים של רחובות פסולים? אני לא מבין מה קורה פה, אבל בכל מקרה אנחנו – חברי המועצה, ראשי השכונות וראשי הוועדים – הולכים להיאבק על הנושא הזה. זו רק יריית הפתיחה".

אבי מוזס, ידרוש רב אשכנזי. גיורא בן ארי יעלה את ההצעה לסדר היום

חבר מועצת העיר, עו"ד אבי מוזס, מ"הבית היהודי", אמר בסוגיה: "אני מסכים עם הדברים שאמר עודד עמרם, אין מקום לשני רבנים, זה באמת מיותר אבל אני חושב שהדרישה שלו זו דרישה טקטית כי עמרם רוצה רב תימני ולא את גדעון בן משה. אותי אישית זה לא מעניין, מה שמעניין אותי זה רק הרב האשכנזי – שם ספציפי אין לי אבל יעשו ועדת איתור, יהיו רבנים שיגישו מועמדות ותהיה בחירה מסודרת, העיקר לרצות את הציבור שלנו, זה מבחינתי הכי חשוב".

"אני לא רוצה לריב עם ראש העיר, רחמים מלול", הוסיף מוזס, "ומבחינת הבית יהודי, אין לנו בעיה להצביע בעד הרב הספרדי, אבל מה שחשוב לנו הוא שיהיה רב אשכנזי עם כיפה סרוגה, ברגע שהרב שמחה הכהן קוק יחליט לעזוב זו הדרישה של הציבור שלנו. גם הרב קוק כשהגיע לפני 42 שנה לרחובות, היה על משבצת של כיפה סרוגה. בזמנו הוא שימש כרבה של ישיבת בני עקיבא בנתניה ומה שקרה מאז זה שהוא התחרד. צריך להחזיר את המצב הקודם, למנות רב אשכנזי עם כיפה סרוגה שיהיה הרב שלנו. מה עם הספרדי? אנחנו לא מתערבים בזה, זה לא מעניין אותנו".

מלול ודרעי בפגישתם בלשכת ראש העיר

גם בביקורו של סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן, לפני שלושה חודשים, אשר לווה בין היתר בחברי המועצה מהבית היהודי, אמיתי כהן ואבי מוזס, מחזיק תיק החינוך, זהר בלום והמנכ"ל דורון מילברג לא הוסתר הנושא. דהן שאל את את מלול "האם אפשר לעשות דיל בכדי שיהיה רב ספרדי ובמקביל גם רב אשכנזי עם כיפה סרוגה" ומלול השיב כי אינו יכול לפעול כנגד הרב שמחה הכהן קוק המכהן בתפקידו משנת 1972 על חוזה ישן. אמיתי כהן התערב בשיחה ואמר: "מצידי שיהיה לפחות רב עם כיפה סרוגה".

נציגי הבית היהודי, אמיתי כהן ואבימוזס עם סגן שר הביטחון, הרב אלי דהן

"ראש העיר אמר שעדיין הוא לא התחיל במהלכים בנושא הרב", סיפר הרב דהן ל"רחובות היום" מיד לאחר הפגישה, "רחמים איש זהיר, הוא עושה את הדברים בסבלנות ובתיאום. אמרתי לו שאני חושב שאם תהיינה בחירות, צריך לדאוג שגם לציבור הדתי לאומי שהוא הציבור הרחב והגדול בעיר מבחינת הציבור הדתי, יהיה ייצוג והוא אמר שהוא לא מתחייב אך יבחן ויראה מה ניתן לעשות. גם הוא בעצמו לא החליט באיזה מהלך לנקוט וכמובן שחס ושלום לא נפגע ברב שמחה קוק, שהוא רב העיר וידוע שיש לו הרבה זכויות בעיר רחובות".

כידוע, המועמד שעד לאחרונה היה מוביל לתפקיד הוא הגאון רבי גדעון בן משה, הזוכה לתמיכה של ראש העיר, רחמים מלול. עם זאת, עשוי להתפתח מאבק פנים ספרדי בעיר מאחר והקהילה התימנית דורשת רב בן העדה. מצד שני, ייתכן ורב ראשי אשכנזי ייבחר במקומו של הגאון רבי שמחה הכהן קוק שצפוי לפרוש מתפקידו, בשל ענייני בריאות כאשר נראה כי מי שיירש את מקומו הוא אחיינו הגאון רבי בן ציון הכהן קוק.

https://www.havayot.org.il/

תגובות

תגובות

About מערכת האתר

Check Also

פרסום ראשון: אלטשולר יתמוך בשעריים גם בעונה הבאה; בקבוצה מקווים שגם אלדד פרי ימשיך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.