Breaking News
Home / בית / בקריאה שניה ושלישית ולאחר 13 שעות אושר חוק המרכולים

בקריאה שניה ושלישית ולאחר 13 שעות אושר חוק המרכולים

שר הפנים, אריה דרעי[/caption]

עכשיו זה סופי: לאחר דיון שארך 13 שעות, אשר החל אמש והסתיים הבוקר (שלישי) אושר חוק המרכולים של השר אריה דרעי. המרכולים ברחובות ייסגרו.

מליאת הכנסת אישרה בקריאות שנייה ושלישית את הצעת החוק לתיקון דיני הרשויות המקומיות (חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה), התשע"ח-2018. 116 ח"כים השתתפו בהצבעה, 58 ח"כים תמכו ו-57 התנגדו. נעדרו מההצבעה השרה סופה לנדבר (ישראל ביתנו) והח"כים שרן השכל (הליכוד), טלי פלוסקוב (כולנו) מרדכי יוגב (הבית היהודי) ויוסי יונה (המחנה הציוני).

במהלך ההצבעות לקריאה שנייה אישרה המליאה את הסתייגותו של יו"ר ועדת הפנים ויו"ר הקואליציה חה"כ אמסלם  לפיה יוחרגו מהחוק חנויות הנוחות בתחנות הדלק שנמצאים בהן מרכז ההפעלה וקופת התשלום של התחנה (70 ח"כים תמכו, 41 התנגדו וחה"כ אחד נמנע).

כמו כן, מליאת הכנסת יצאה להפסקה לבקשת יו"ר ועדת הפנים חה"כ אמסלם לצורך החזרת הסתייגותו של חה"כ שמולי שהתקבלה מוקדם יותר לדיון מחדש בוועדה. ההסתייגות אשר מחריגה בתי ממכר למוצרים למטבח, התקבלה לאחר שהצבעתם של השר גלנט וסגן השר בן-דהן לא נקלטה ולא ניתן היה לקבוע אם הצביעו או לא. בוועדת הפנים נדחו ההסתייגויות על הסעיף והצעת החוק הוחזרה למליאה בנוסח המקורי בתוספת החרגת חנויות הנוחות בתחנות הדלק.

לפי הצעת החוק חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה יהיו טעונים הסכמה של שר הפנים לצורך פרסום ברשומות, והסכמת שר הפנים תינתן רק אם פתיחת העסקים בימי המנוחה כמוצע בחוק העזר נדרשת כדי לספק צרכים שהם, לדעת שר הפנים, צרכים חיוניים. לעניין זה, מוצע להגדיר "עסקים" ככל המוסדות או המקומות המנויים כיום בסעיף 249(20) לפקודת העיריות ובכלל זה חנויות, אך למעט מסעדות, בתי קפה, בתי תה, בתי משקה וכל מקום אחר שבו מכינים או מגישים מאכלים או משקאות לצריכה במקום, וכן למעט מקומות של עינוג ציבורי (הצגות של תאטרון, קולנוע, קונצרט וכיו"ב).

יו"ר ועדת הפנים ח"כ דוד אמסלם הציג את ההצעה ואמר: "כידוע, בשנה האחרונה פירש בית המשפט העליון בצמצום רב את סמכותו של שר הפנים להתערב בחוקי העזר המובאים לידיעתו בפסק הדין שעסק בחוק העזר של תל-אביב בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי המנוחה. לאור האמור, מוצע בהצעת חוק זו שיזמה הממשלה לקבוע כי על אף הוראות אלה חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה יהיו טעונים הסכמה של שר הפנים לצורך פרסומם ברשומות, וזאת על רקע משמעותם וחשיבותם של ימי המנוחה. על-פי המוצע, הסכמת שר הפנים תינתן רק אם פתיחת העסקים בימי המנוחה, כמוצע בחוק העזר, נדרשת כדי לספק צרכים שהם, לדעת שר הפנים, צרכים חיוניים.

ח"כ יוליה מלינובסקי: "אני רוצה לפנות לחברי הכנסת מהליכוד. הליכוד היא לא מפלגה חרדית. הליכוד היא מפלגה ליברלית. הליכוד היא מפלגה שידעה לפתוח, לקבל, לחבק, לגשר ולקשר. ומה אנחנו רואים פה עכשיו? שהליכוד זה ש"ס מספר 2. זו לפחות הרגשתנו. ואני חייבת להגיד שאני גם ככה טרחתי ונכנסתי קצת למקורות של הליכוד ופניתי לספרות ומצאתי אצל אבות תנועת החירות הקודש לא עלה על חשבון החופש. זה היה מאוזן. תחיו ותנו לחיות. תכבדו ויכבדו אתכם. אל תיכנסו לבית של האחר. אל תעשו כפייה דתית. אל תכפו על אנשים את הערכים שלהם ושוב, אם החוק הזה הוא כל כך סתמי ולא משנה כלום ולא חשוב, זה רק בשביל אגו של אנשים כאלה ואחרים, אז בשביל מה אנחנו עומדים פה היום ומחוקקים את החוק הזה?"

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק בוז'י הרצוג: "הקואליציה הזאת כבר מתפרקת לחלוטין? שכל אחת ואחת מן המפלגות שמרכיבות אותה עוסקת אך ורק בשימור עצמי, מאותתת מסרים בלתי פוסקים ל"בייס", לבסיס הפוליטי שלה ושוכחת לחלוטין מטובת העניין. איך הגענו למצב שהשבת שלנו, השבת המופלאה הזו, שכל אחת ואחד חי אותה כרצונו, הופכת להיות סלע מחלוקת כאן בכנסת הזאת, סלע שאיש את אחיו או אחותו חיים בלעו. על מה? על חוק ריק מתוכן, אבל חוק שכוונתו ופגיעתו רעה מאוד. רק כיוון שמישהו מנסה להציל את הקריירה הפוליטית שלו, הוא מוסיף ריב ומדון. יהיה הרבה יותר חילול שבת בגלל החוק הזה. יישובים שלמים מתכנסים לדון איך לאשר עבודה בשבת. לוקחים את השבת והופכים אותה למדרס ולמרמס."

ח"כ יעל גרמן: "החוק הזה נוטל מהתושבים, במובן המהותי, הוא לוקח את הזכות של הבחירה שלהם, ולמעשה, החוק הזה הופך את זכות הבחירה של התושבים, לראש הרשות לכלי ריק, כי אם התושבים בוחרים בבחירה ישירה בראש רשות שאין לו סמכות לשנות חוק שהוא חושב שהוא לטובת הציבור, הרי שהחוק הזה הופך את כל הבחירה הדמוקרטית ברשויות המקומיות לכלי ריק. זהו חוק אנטי דמוקרטי, חוק שפוגע באושיות המוסדות ושיטת השלטון בשלטון המקומי. זהו חוק שפוגע בחיי התושבים, ועלול להביא לליבוי שנאה כלפי הדת והחרדים. הוא פוגע, , בסמכויות השלטון המקומי, ושם ללעג את חוק ההסמכה, ולמעשה, כפי שאמרתי, מבטל בפועל את הבחירה הישירה."

ח"כ דב חנין: "אני רוצה להתמודד גם עם הנימוק שהעלו בתמיכה לחוק הזה, והוא הנימוק החברתי. באו ואמרו לנו: בעצם, מאחורי החוק הזה יש גם נימוק חברתי של הגנה על אנשים שלא רוצים לעבוד בשבת. אני, תומך בהגנה על זכותם של אנשים לא לעבוד בשבת, אבל כשמדברים על החוק הזה, הנימוק החברתי הוא למרבית הצער נימוק שקרי. ואיך אני יודע שהוא נימוק שקרי? כי אני רואה בחוק הזה, למשל, את החרגת חנויות הנוחות בתחנות הדלק. מה, בתחנות הדלק העובדים לא צריכים הגנה? הם לא ראויים להגנה? לא צריך להגן על זכותם לא לעבוד בשבת? אבל החנויות האלה ששייכות לרשתות ששייכות לבעלי הון – החנויות האלה יכולות להמשיך לעבוד, והם ימשיכו לעבוד בשבת. הקניונים הגדולים שנמצאים בפוואר סנטרים שמחוץ לערים, גם הם ימשיכו לעבוד בשבת. במי אנחנו פוגעים? אנחנו פוגעים בעסקים קטנים, אנחנו פוגעים בעסקים בינוניים, אנחנו פוגעים באלה שלא חזקים מספיק כדי להשפיע על השלטון, כדי לכופף את השלטון וכדי להתאים את החקיקה לצרכים שלהם.

ח"כ עודד פורר: "החוק הזה הוא כל כך לא שייך למציאות שבה אנחנו חיים ואני חושב שדינו במובן הזה להיעלם, כי מה יותר מזה שכל רשות מקומית, כל קהילה, תקבע ותדע איך לנהל את ענייניה? כי שווה בנפשך שיבוא מחר שר פנים לעיריית בני ברק ולא יאשר לעיריית בני ברק חוקי עזר שסוגרים אזורים מסוימים בשבת. הוא יגיד להם: אין שום סיכוי, אני לא מאשר לכם את חוק העזר הזה. זה בסמכותו. הוא יכול להפעיל את הסמכות הזאת לפי החוק הזה גם לצד השני. אבל הרי לא זאת המטרה, ובדיוק כמו שזו לא המטרה, גם אין סיבה שיבוא מחר שר פנים לאילת ויגיד להם: ברחובות האלה אתם תסגרו בשבת אפילו שאתם חושבים שהם יהיו פתוחים, או הפוך. הרבה יותר אנשים יבחרו בסוף מבחירה לכבד את השבת כפי שרוצים לראות אותה, או כפי שאנחנו היינו רוצים לראות אותה, מאשר בכפייה. וכשאתה מנסה לעשות משהו על האזרחים מבחינה דתית בכפייה, אתה רק מרחיק, ואתה רק יוצר אנטי, ואתה רק יוצר חוסר רצון להכיר וחוסר רצון ללמוד."

ח"כ ציפי לבני: "דמיינו לרגע שנצא מתוך הביצה הזאת כאן ודמיינו לרגע מדינה, מדינת ישראל, מדינת העם היהודי, שבמקום כל כיפופי הידיים האלה עוברים בכלל לשיח. שיח בין חלקים שונים בחברה הישראלית, שמנהלים ביניהם שיח על יום המנוחה. ממשלה שהשבת בה חשובה לא בגלל הצורך בחותמת הכשר חרדית של מפלגה חרדית שרוצה עכשיו לכופף את הידיים של כולם. וכשראש הממשלה מודה שידיו מכופפות בתהליך הזה ואחרים שנכנסים הנה ומצביעים בניגוד לאמונתם ובניגוד למצפון שלהם, אלא ממשלה שחותמת ההכשר שלה היא בתפיסה ממלכתית-לאומית ורוצה שבמדינת העם היהודי תהיה לשבת משמעות כשבת. ולכל אחד אחר יהיה את יום המנוחה שלו, כמובן."

ח"כ מיקי לוי: "הליכוד, ברוב חוצפתו,  מקיים בסוף השבוע את הליכודיאדה באילת בבתי מלון, וחברי הכנסת והשרים שיהיו שם יצאו החוצה לקניות, אבל הם לא מוכנים, ברוב חוצפתם, להחריג את העיר אילת. רוצים לגרום לכך שהעיר אילת תגסוס ותשבוק חיים, כי על מה חיה העיר אילת, העיר הכי דרומית? רק על כך שאנחנו מגיעים לשם בסופי שבוע – תיירים מחו"ל, תיירים מהארץ – מתארחים בבתי המלון ויוצאים החוצה לבצע את הקניות שלנו."

ח"כ אלעזר שטרן המצע שלנו הוא אמנת גביזון – מידן, אנחנו מוכנים לוותר ושהיזומה תהיה שלכם. האמנה מציעה מוסדות תרבות פתוחים ומרכולים כפי שקוראים היום, יהיו פתוחים בתורנות כמו בתי מרקחת.

ח"כ מאיר כהן בתחילת שנות השישים אבי הלך לעבוד במחצבה באורן הוא חזר נסער, הוא לא הבין, איך דווקא כשהגיע לארץ אמרו לו שהוא יקבל את העבודה, רק אם יתחייב לעבוד בשבת… מאז אני לא אתן שיכריחו יהודי לעבוד בשבת. אסור שאדם לא יתקבל לעבודה בגלל שמירת הדת. אבל החוק הוא חוק כפייתי מיותר שאין לו מקום.

ח"כ עיסאווי פריג' לכל אחד יש את השבת שלו. כולנו נגד כפייה. אני שואל את עצמי מה יקרה בערבים מעורבות? מה נגיד לאזרח ערבי שגר ליד יהודיים?

ח"כ חנין זועבי לא מבינה מה הבעיה בהצעת החוק? המדינה מוגדרת כמדינה יהודית ודמוקרטית. ביום א- ו היא דמוקרטית ובשבת היא נחה מהדמוקרטיה והופכת ליהודית.  אף פעם לא רצו פה הפרדה אמתית בין דת למדינה. אני נגד החוק ונגד כפיה דתית.

ח"כ קארין אלהרר זהו חוק נגד השבת. החוק הוא ההפך מהסטטוס- קוו. אני אנהל לך את השבת איך שאני רוצה.. אם כל חברי הליכוד חושבים שזה חוק לא טוב והזוי כלשונו של השר אקוניס, אז בשביל מה? מי שירצה לקנות ימצא את הסופר הפתוח ויקנה.

ח"כ עומר בר לב ברל כצנלסון אמר: "השבת היא ההישג הסוציאלי הראשון של האדם העובד … המתנה החשובה ביותר שנתנה היהדות לעולם היא השבת" מספר המנוחות בשבת הוא כמספר בני האדם. אני חושב שזו המטרה המרכזית ביהדות שכל אחד ינוח בדרכו.

ח"כ סתיו שפיר החוק הוא עוד דריסה של החופש החילוני

ח"כ יעקב פרי חוק שקורע ומפלג את העם. במגילת העצמאות נכתב "המדינה תבטיח חופש דת ומצפון" ואני רוצה לשאול, כיצד כל אלה באים לידי בהצעת החוק? הצעתה החוק רומסת את השבת ולא מרוממת אותה. ח"כ שיצביעו בעד הצעת החוק לא יוכלו לקרוא לעצמם ליברלים.

ח"כ יחיאל (חיליק) בר זה חוק שבא להתחרות במי יותר יהודי ומי יותר כופה על אחרים. הם מפעילם את בגין כתומך כפייה דתית?! בגין אמר לחברי סיעתו בדיון על השבת שיצביעו לפי אמונתם. השבת נשמרת בחפצים לשמור אותה לא באלו שנכפים לשמור אותה. החוק הופך את השבת למילה נרדפת לכפיה דתית.

ח"כ יוסף ג'אברין החקיקה הדתית רק מעצימה את הפער בין יהודים לערבים.

ח"כ ג'מעה אזברגה החוק הזה מחליש את ראש הרשות המקומית ופוגע באוכלוסיות ופוגע ברגשות האזרחים. החוק פוגע בחירות העיסוק של האם. החוק פוגע בהגדרת המדינה כדמוקרטית

ח"כ איתן כבל השימוש שנעשה בשבת פוגע בה כפי שהרבה הזמן היא לא נפגעה. בשם החוק יחללו יותר שבת. פתאום שבת מוכנה למחול על פיצוציות? אם הייתם רוצים להוביל מהלך הייתם הופכים את יום ראשון ליום שבתון.

ח"כ אילת נחמיאס ורבין לסבא וסבתא שלי היה בית קפה בפינת שינקין; הוא היה סגור בשבת ולא מכרו בו חמץ. זה היה נורא פשוט בלי שום חוק. דווקא בעיר ללא הפסקה, הסטטוס קוו חי ונושם. כולם יודעים שמערכת היחסים היא לא בגלל כפיה.

ח"כ סאלח סעד (עם כיפה על הראש) לאור החקיקה החלטתי להתגייר ולחזור בתשובה. אתם לא הגיוניים הרי לפי ההלכה מי שלא שומר שבת סוקלים אותו, עושים לו לינץ'. אין קדושה ואין ברכה בכפיה.

ח"כ אורלי לוי אבקסיס ניסיתי לנהל דיון ענייני. אבל זה לא השיקולים המובילים, לא את הקואליציה ולא את האופוזיציה.

ח"כ חסון בניהול שלך את האופוזיציה – איבדת אנושיות. ח"כ חסון אני לא עובדת אצלך. אתם האופוזיציה, דורסניים אתם אכזריים. אבדתם צלם אנוש. אין לי ולא יהיה לי דיל עם אנשים חסרי בסיס.

אף אחד לא עושה לי טובה אישית ואני לא עושה לאף אחת טובה. מה ציפיתם שאני אהיה חיילת שלכם. אתם תלמדו אותי מוסריות, אתם חצופים. אני אצביע נגד, במשחקים הפוליטיים האלו הציבור הוא המפסיד.

ח"כ  רויטל סוויד התנגן לי לכל אורך הדיון, הניגון "אילו היה לי כח הייתי יוצא לשוק ומכריז שבת היום לה'" יש כאלה אומרים שהכח הוא לצאת לשוק, אלא כח רוחני שאתה אומר שבת היום, ח'ברה תשימו לב מה קורה מסביב. אם רוצים לגרום לשמירת שבת צריך לעשות בנועם ולא בכפיה.

שרת המשפטים אילת שקד הקריאה את מגילת העצמאות ודברה על חוק יסוד החקיקה המתוכנן.

https://www.havayot.org.il/

תגובות

תגובות

About מערכת האתר

Check Also

ח"כ עודד פורר וסיעת ישראל ביתנו הגישו הבוקר לבג"צ את התנגדותם לדחיית החובה לחוקק את חוק הגיוס