Breaking News
Home / בית / מאבק הגננות יוצא לדרך

מאבק הגננות יוצא לדרך

"גם לנו מגיע", דורית חזן, יו"ר "גננות מחנכות" | צילום: יח"צ.[/caption]

ארגון גננות מחנכות – המייצג את הגננות הנאבקות לשיפור תנאי עבודתן, בהן 400 גננות מרחובות – פתח במאבק להשוואת תנאי עבודתן של הגננות לתנאי עבודתם של המורים. הגננות שהתארגנו במסגרת הארגון מכינות תביעה משפטית ובה יבקשו להשוות את תנאי עבודתן של הגננות לאלה של המורים.

תביעה מוגשת בימים אלו על ידי ארגון "גננות מחנכות" המייצג את הגננות הנאבקות לשיפור תנאי עבודתן במטרה להשוות את תנאי עבודתן עם זה של המורים. לדברי הארגון, התביעה תהיה פרטנית, כך שכל גננת בגן ילדים ציבורי בישראל תוכל להצטרף אליה ולזכות בשיפור גדול בתנאי העסקתה. בימים אלו החל ארגון הגננות במהלך שנועד לצרף לתביעות הפרטניות אלפי גננות. בין השאר, יבקשו הגננות בתביעה להחזיר להן תשלום של 120 שעות נוספות בחודש שנלקח מהן ברפורמת "אופק חדש", בשעה שהמורים קיבלו תוספת של שעות נוספות וכן להשוות את אורך שעת עבודת הגננות לשעת עבודתם של המורים, להשוות תוספות שונות לאלה שמקבלות המורות ולשפר את תנאי העסקתן הפיזיים בגני הילדים, שהידרדרו מאז שרפורמת חינוך חינם מגיל 3 נכנסה לתוקף, מאחר וגני הילדים לא ערוכים לצרכיהם של ילדים בני שלוש. בנוסף, הגננות נדרשות להגיע לכנסים והשתלמויות מקצועיות ולשהות בהם ללא כל תמורה ופיצוי – לכאורה בניגוד לחוק. כך עולה ממכתב ששלחו עורכות הדין ורד גרטל וליאת שושן-ברק בשם הארגון אל שר החינוך, נפתלי בנט ולמנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבוהב. לאחרונה קיבלו מנהלות הגנים איגרת מטעם האגף לביטחון, שעת חירום ובטיחות במשרד החינוך, בה הן נדרשות להשתתף בכנס הכנה לתרגיל התגוננות ארצי, על חשבון זמנן החופשי וללא כל שכר. "בחרנו במקצוע שלנו מתוך אהבה לילדים ולא כדי להתעשר ואנחנו מטפלות בילדים במסירות אין קץ. אבל אנחנו גם עובדות שכירות שעובדות קשה ומתפרנסות מעבודתנו ומשרד החינוך מנצל בציניות את הרצון הטוב שלנו כדי להעסיק אותנו בתנאים פוגעניים – ובמקרה הזה, מנסה, ב'שיטת מצליח' לגרום לנו להגיע לכנסים על חשבון זמננו ללא כל תמורה", אמרה דורית חזן, יו"ר ארגון גננות מחנכות, "אין לנו שום כוונה להסכים לדרישה ההזויה והמחוצפת הזאת. כפי שמנהלי המשרד מקבלים שכר על הכנסים שהם עורכים, גם לנו מגיע".

"משרד החינוך דורש מהגננות חדשות לבקרים להשקיע מדי חודש בחודשו שעות עבודה רבות מעבר ליום העבודה הרגיל שלהן וזאת ללא כל תשלום", ציינו עו"ד גרטל ושושן-ברק במכתבן לבנט, "משרד החינוך דורש מהגננות ולמעשה כופה עליהן 'להתנדב' ללא שכר ועל חשבון זמנן הפרטי בחלק משמעותי ממשרתן. זוהי הלנת שכר לכל דבר ועניין והפרה בוטה של הוראות חוק הגנת השכר ושל כל דין. מרשותנו דורשות כי משרד החינוך יתחייב מראש ובכתב לשלם לכל גננת חברת הארגון שכר מלא בגין זמן השתתפותה בכנסים אלה, לרבות שעות הנסיעה אל הכנסים ומהם ולרבות הוצאות נסיעה – וזאת כתנאי להשתתפותן בכנסים. כמו כן נדרש משרד החינוך לאשר בכתב כי השתתפות גננות בכנסים אלה מהווה חלק בלתי נפרד מעבודתן, לרבות לעניין זכויותיהן במוסד לביטוח לאומי וכיוצא בכך. נבהיר כי עד שלא נקבל התחייבויות של המשרד בכתב כאמור לעיל, אנו נורה לחברות הארגון לא להשתתף בכנסים, שכן מדובר בדרישה בלתי חוקית בעליל. דומה כי משרד החינוך עושה כל שביכולתו כדי להקשות את חייהן של הגננות ולפגוע בזכויותיהן היסודיות כעובדות, תוך ניצול ציני של האהבה, המסירות והאכפתיות שהן מקדישות לילדים שתחת אחריותן ושל אדישותה של הסתדרות המורים למצבן. משהגיעו מים עד נפש, הגננות אינן מוכנות יותר לקבל את העוול שנעשה להן והן יוצאות להיאבק על זכויותיהן".

 

 

https://www.havayot.org.il/

תגובות

תגובות

About מערכת האתר

Check Also

פרשת בשלח – לקלוע בכל הניסיונות | הרב ישראל חממי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.