Breaking News
Home / בית / המדריך השלם לשמירה על בריאותכם בחג

המדריך השלם לשמירה על בריאותכם בחג

פסח בטוח: לקראת חג האביב, במד"א מזהירים מהסכנות האפשריות בארוחת החג והטיולים במהלכו. איך תימנעו מסכנות במהלך החג וכיצד תטפלו במידת הצורך?

מידי שנה מטפלים צוותי מד"א בפגיעות המתרחשות במהלך ארוחת ליל הסדר ובמטיילים שנפגעו במהלך ימי חול המועד. לפיכך מפרסם מד"א את הסכנות הנפוצות במהלך ימי הפסח, את הדרכים היעילות ביותר להתמודדות עמן וההוראות למתן טיפול ראשוני. עם זאת, אין בהנחיות אלה להקנות סמכויות טיפול או אבחון מעבר לרמת ידיעתך הבסיסית בהגשת עזרה ראשונה.

סכנת חנק

במהלך ארוחת ליל הסדר ובימי חג הפסח, קיימת סכנת חנק ממזונות שונים. איך להימנע? הרחיקו חפצים ומזון העלול לגרום לחנק מהישג ידם של ילדים, הקפידו לחתוך את האוכל לחתיכות קטנות, יש "לסנן" את האוכל לפני ההגשה – גידים ועצמות מהווים סכנה לחנק, במיוחד בקרב ילדים, יש להקפיד על אכילה איטית ולעיסה מלאה (במיוחד מצות).

במידה והחולה מסוגל לדבר או להשתעל: יש לעודד אותו להשתעל בלבד ובמקביל לחייג 101 למוקד החירום של מד"א ולהזמין אמבולנס. במידה והחולה אינו מסוגל לדבר / אינו משתעל / לא נושם – בהכרה: חייג 101 למוקד החירום של מד"א והזמן אמבולנס, בדוק את חלל הפה, ובצע לחיצות ברום הבטן. לא בהכרה: חייג 101 למוקד החירום של מד"א והזמן אמבולנס, החל בפעולות החייאה, בצע לחיצות (עיסויים) במרכז החזה. דגש: בילדים ובתינוקות – במידה ניתן להפוך את הילד ולטפוח על השכמות עשה זאת, בנוסף לדברים המפורטים לעיל.

יוצאים לטייל בחג?

חג הפסח בא עלינו לטובה ומלבד ביעור החמץ, המצות והטמנת האפיקומן, יוצאים בני ישראל בהמוניהם לטיולים ברחבי הארץ. פסח מסמל את תחילת עונת הטיולים ובמד"א נרשמת עלייה משמעותית במספר המטיילים הנפגעים. שימו לב להערות הבאות: חשוב להתכונן מראש לטיול ולהצטייד בכמויות גדולות של שתייה, רצוי מים קרירים או קרים, לא פחות מ-3 ליטר מים לאדם. מומלץ ללבוש מכנסיים ארוכים, כובע עם שוליים רחבים, חולצות עם שרוול ארוך, נעליים סגורות (רצוי גבוהות) ובשום פנים ואופן לא סנדלים. כדי להימנע משיזוף יתר שמסוכן לעור, חשוב מאוד להצטייד בקרם הגנה בעל מקדם הגנה גבוה.

בימים חמים ובשהייה בחוץ מאבדים נוזלים ומלחים בזיעה ואפשר להגיע להתייבשות, מומלץ שלא לטייל ב"שעות החמות". הקפידו לטייל בשבילים מסומנים ולא לסטות מהם, מומלץ לטייל תמיד לכל הפחות בזוגות. יש להקפיד להשגיח על ילדים ופעוטות – הן בתוך הרכב והן מחוצה לו. שימו לב שלא להשאיר אף ילד ברכב ולו לדקות ספורות. רכבים מתחממים במהירות גבוהה ביותר ועלולים לגרום לסכנת מוות גם בזמן קצר. אין להשאיר ילדים ברכב ללא השגחה, גם כאשר המזגן פועל והחלונות פתוחים, מחשש שמא ייפגעו. בנוסף, הקפידו להשאיר לצד הילדים בספסל האחורי בקבוק שתיה, על מנת שיוכלו לשתות ויימנעו מסכנת התייבשות גם ברכב. בנסיעות ארוכות, כדאי להקפיד ולהצל את החלון שבסמוך לילד בעזרת חיתול בד או כיסוי חלון.

בשעת הטיול, יש להקפיד שלא להרים סלעים ואבנים, להימנע מטיול בתוך צמחיה עבותה ולהקפיד לטייל אך ורק בלבוש ארוך ובנעליים גבוהות. בעונה זו מתקבלות במוקד 101 של מד"א קריאות על הכשות נחשים ברחבי הארץ – ועל כן יש להקפיד על משנה זהירות. הישמרו במיוחד בקרבת מקורות מים! חל איסור מוחלט לאפשר לפעוטות ולילדים להסתובב לבדם לצד מקורות מים ללא השגחת מבוגר. חל איסור מוחלט לרחוץ בחופי הים ללא השגחת מציל. שימו לב לגדר גם בבריכות פרטיות, לסגור את דלתות חדר האמבטיה בבית – על מנת שלא לאפשר לילדים למעוד חלילה אל תוך מים העלולים לסכן את חייהם.

שימו לב: תנועה רבה צפויה בכבישי ישראל במהלך כל ימי החג וחול המועד. יש להימנע מנהיגה בחוסר תשומת לב, עיסוק בסלולרי בעת הנהיגה ואף התעסקות ברדיו, או בכל דבר אחר העלול להסיט את תשומת ליבו של הנהג ולו לרגע מן הכביש. מומלץ להצטייד בערכת עזרה ראשונה תקנית של מד"א לכל מקרה. בכל מקרה חירום רפואי יש להתקשר למד"א בטלפון חירום 101.

 

תגובות

תגובות

About מערכת האתר

Check Also

עודד פורר: "תומכי טרור לא יוכלו להיבחר לרשויות מקומיות"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.