Breaking News
Home / בית / וורקנש אמביה: "אני יודעת שאני אעבור את זה, למרות כל הקושי"

וורקנש אמביה: "אני יודעת שאני אעבור את זה, למרות כל הקושי"

 

הקרב על חייה של וורקנש אמביה בת ה-30: לפני חודשיים אובחנה כחולה בלוקמיה קשה ונזקקת לתרומת מח עצם כדי להציל את חייה. בגלל מצבה הקשה ולאחר שלא נמצא עבורה תורם מתאים, משפחתה וחבריה יחד עם  המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של עזר מציון החליטו לצאת למבצע חירום לגיוס תורמים מקרב בני הקהילה האתיופית. ד"ר איתי לוי מסורוקה, המטפל בה: "אנחנו במירוץ נגד הזמן". בני העדה האתיופית, מגדרה ורחובות, מוזמנים להגיע אל אחד מימי ההתרמה בשבוע הבא.

המבצע להצלת חייה של וורקנש אמביה בת ה-30 יוצא לדרך. וורקנש, כבר שנים מקדישה את חייה לסיוע לקהילה האתיופית וזקוקה כעת  לבני הקהילה שיתגייסו להציל את חייה. היא עלתה לארץ מאתיופיה בהיותה בת 4. במהלך השירות הלאומי היא החלה לעבוד עם בני הקהילה האתיופית ובמקביל שימשה כחונכת לתלמידים בני הקהילה. לאחר שסיימה את השירות היא המשיכה להתנדב בפעילות חברתית ולסייע לבני קהילתה. היא התנדבה בעמותות המסייעות לקליטת עולים מאתיופיה ושילובם בשוק העבודה ובמקביל סייעה לתלמידים מבני הקהילה. לאחר שסיימה לימודי חינוך אנתרופוסופי היא החלה לעבוד כגננת בגן אנתרופוסופי. כאשר אובחנה, היא הייתה לקראת סיום לימודיה לתואר שני בפסיכודרמה. "עוברים עליי ימים לא קלים, עם הרבה בכי ותסכול, אבל אני שואבת הרבה כוחות מהמשפחה ומהחברים שלי. אני יודעת שאני אעבור את זה, למרות כל הקושי. מה שהכי קשה לי עכשיו זה שאין לי שיער והשיער היה המאפיין שלי", מספרת וורקנש המאושפזת במחלקה ההמטולוגית בסורוקה וקוראת לבני הקהילה שלה להירתם למבצע. "חשוב לי שתבואו לתרום. אני זקוקה לעזרה שלכם. זאת בסך הכל בדיקת רוק פשוטה שיכולה להציל אותי ועוד המון חולים מהקהילה האתיופית בעתיד".

הגילוי: כאבי גב חזקים

הכל החל לאחר שוורקנש, החלה לסבול לאחרונה מכאבי גב חזקים שנמשכו מספר חודשים. למרות כל הבדיקות שעברה, הרופאים לא הצליחו למצוא את המקור הכאבים וחשדו כי מדובר בזיהום. בחודש פברואר, כאשר ביקרה את הוריה בנתיבות, הכאב החריף והיא פונתה לבית החולים סורוקה. בבדיקה מח עצם שעברה, התברר כי היא סובלת מלוקמיה לימפוציטית. לאחר שעברה סדרה של הקרנות וטיפולי כימותרפיה, הסתבר כי רק תרומת מח עצם תציל את חייה ובגלל האופי הקשה של המחלה, עליה לקבל את התרומה בתוך שבועות ספורים. מנהל המחלקה ההמטולוגית בסורוקה, ד"ר איתי לוי מסביר כי את ההשתלה ניתן לבצע רק כאשר החולה בהפוגה: "וורקנש סובלת מלוקמיה לימפובלסטית חריפה. היא נשאית של מוטציה שהופכת את המחלה לאגרסיבית והסיכוי היחיד שלה להחלמה זה השתלת מח עצם מתורם. וורקנש כרגע נמצאת בהפוגה מהמחלה ויש חלון זמן קצר שבו ניתן להשתיל את מח העצם. אם נפספס את ההזדמנות והמחלה תחזור, זה יהיה גרוע. לכן אנחנו במרוץ נגד הזמן. היא צריכה תורם זמין דחוף כדי שנוכל לבצע  את ההשתלה".

במחקר רחב היקף שנערך בשנתיים האחרונות על ידי המאגר הלאומי לתורמי מח עצם בעזר מציון, בקרב 275,000 תורמים במאגר ונעשה בשיתוף יחידת הביואינפורמטיקה של מאגר Be The Match  הנחשב לאחד המאגרים המובילים בעולם ויחד עם פרופ' יורם לוזון מאוניברסיטת "בר אילן", נמצא שישנן אוכלוסיות שאין להם ייצוג הולם במאגר הלאומי, עובדה המשפיעה בצורה משמעתית על סיכויי ההצלחה שלהם למציאת תורם. מדובר בין השאר בבני הקהילה האתיופית שעדיין אין להם ייצוג הולם. במאגר יש 11,530 תורמים פוטנציאליים בני הקהילה, כ-1.2 אחוזים מכלל התורמים במאגר (892,428). מדובר בשיעור הנמוך באופן מובהק מחלקם היחסי של האתיופים בחברה הישראלית (144,100), העומד על 1.7 אחוזים. בבדיקה שנערכה במאגר בארץ ובעולם, לא נמצא עד כה עבור וורקנש תורם מתאים. בשל הדחיפות במצבה, משפחתה וחבריה נערכים למבצע חירום כלל ארצי מיוחד בקרב בני הקהילה האתיופית שיתקיים בשבוע הבא. מנהלת המאגר, ד"ר ברכה זיסר הסבירה כי "אנחנו יוצאים לקמפיין כדי להציל את חייה של וורקנש. אני קוראת לבני הקהילה האתיופית לקום ולהצטרף למאגר, כי אין דבר חשוב יותר מהצלת חיים". לדבריה, "זו הזדמנות עבור הקהילה האתיופית לחזק את המאגר שלהם במאגר הלאומי ולהביא את שיעורם לייצוג הולם שיעלה באופן משמעותי את הסיכוי להציל את  וורקנש ובני קהילה אחרים בעתיד".

מבצע גיוס תורמי מח עצם מיוצאי אתיופיה מיועד לבני העדה בגילאים 18-45 עם בריאות תקינה אשר מעולם לא הצטרפו למאגר מח עצם. הבדיקה נעשית באמצעות דגימת רוק פשוטה. הבדיקות ייערכו בימים שלישי ורביעי, 1-2.5.18 במועדון קהילתי גדרה (רחוב שפירא 12, תיאום עם פרח – 050-9560941) ובמוקד הקליטה ברחובות (רחוב אושרוב 13, קריית משה, תיאום עם אבבה ד'גן – 052-6893849).

תגובות

תגובות

About מערכת האתר

Check Also

ד"ר באום: "במסגרת המו״מ הקואליציוני ביקשתי להמשיך ולהחזיק בתיק אזרחים ותיקים ואוכלוסיות מיוחדות, אני פשוט אוהבת אתכם"

הבוקר (רביעי) נערך אירוע הצדעה לאוכלוסיית האזרחים הוותיקים שהתקיים במסגרת חודש האזרח המבוגר ברחובות. האזרחים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.