Breaking News
Home / בית / 12 שנה חלפו >> אזכרה לגיבורת התעופה, קרן טנדלר

12 שנה חלפו >> אזכרה לגיבורת התעופה, קרן טנדלר

ריואנה טנדלר ובתה, קרן ז"ל

לפני 12 שנים יצאה רס"ר קרן טנדלר מביתה שברחובות להשתתף במטס הכי גדול של צה"ל להורדת כוחות לתוך לבנון במלחמת לבנון השנייה – היה זה המטוס שהייתה בו והופל. קרן לא חזרה יותר, בת 26 בלבד הייתה במותה. סיפורה הייחודי מופיע בספר "הגיבורים שלנו" שיצא לאור בהוצאת צומת ספרים ולכבוד שנת השבעים למדינת ישראל ולצה"ל

ביום שני השבוע, נערכה בפעם השתיים עשרה, האזכרה השנתית, לקרן טנדלר, גיבורת התעופה. באזכרה נפגשים מוקיריה ואוהביה, נזכרים באותה שבת ארורה שבה היכתה אותם הבשורה הקשה מכל. כידוע, קרן ז"ל סיימה קורס מכונאים מוטסים בשנת 2002 והפכה להיות המכונאית המוטסת הראשונה במערך מסוקי היסעור. היא נהרגה ב-12 באוגוסט 2006, במהלך מבצע הנחתת הכוחות הגדול בעומק שטח לבנון שהיה כחלק מהמהלך הקרקעי האחרון של מלחמת לבנון השנייה. המבצע יצא לפועל לאחר שהתקבלה ההחלטה על הפסקת האש באו"ם, בפועל המלחמה כבר הייתה אמורה להסתיים אולם לרוע המזל זמן קצר לאחר שהמריא כדי לשוב ארצה, נפגע המסוק בו שהו קרן וחבריה מטיל חיזבאללה, המסוק נטה על צידו והתרסק – טנדלר ז"ל הובאה משטח האויב לקבורה בישראל במסע רגלי ארוך ומפרך של לוחמי יחידות "שלדג" ו-669 שנשאו אותה על אלונקה, במשך מספר שעות. מאז, מבכים הוריה ריואנה ודן את לכתה.

"אנחנו ממשיכים לחיות אבל הכאב והגעגועים הם אותו דבר, זה לא עובר עם הזמן – הזמן לא מרפא, בכלל לא", אמרה השבוע האם ריואנה. תחילה עלו לקברה של קרן ולאחר מכן התקיים שיעור תורה בבית הכנסת "מרכז אברהם", לשם הכניסו בני המשפחה ספר תורה על שמה, לפני שבע שנים.

קשה לשכוח את החיוך. קרן טנדלר ז"ל

בתיאום מדויק הוצא לאור הספר "הגיבורים שלנו" בהוצאת צומת ספרים מקבץ של 70 סיפורים לכבוד 70 שנה למדינה על שבעים גיבורים וגיבורות צבאיים לכבוד שנת השבעים למדינת ישראל ולצה"ל – וטנדלר היא אחת מהן. במהלך שנותיה של מדינת ישראל יצאו לאור לא מעט אסופות המרכזות סיפורים אודות לוחמי צה"ל ומפקדיו. ייחודה של אסופה זו בכך שבחירת הגיבורים וטיב גבורתם, ניתנה לבחירת הכותבים. שבעים הכותבים בספר משלבים שותפות בהנהגה וייצוג רחב של שדרות העם. כל אחד בתחומו, החל מהמנהיגות הבכירה של המדינה וצה"ל דרך אנשים ידועים מתחומי האומנות והספורט, מובילי דעת קהל ובני המשפחות השכולות, אשר מייצגים כל אחד מהם נאמנה את הישראליות בת ימינו. את סיפורה של קרן, כתבו בני משפחתה.

האם, ריואנה: "קרן נחשבת לאחת מ-70 האנשים, הגיבורים ופורצת דרך מאז קום המדינה וזה מאוד מרגש. לפני כמה חודשים התקשרו אליי מדובר צה"ל וסיפרו שהם אוספים סיפורים על הגיבורים שנבחרו, בין היתר את הסיפורים כתבו הרמטכ"ל, נשיא המדינה ואחרים על כל מיני גיבורים והשאירו גם למשפחות לכתוב. הסיפור שלה נקרא גיבורת התעופה – עלמת השמיים. את השם עלמת השמיים אנחנו הבאנו, זהו השם שיינתן גם לספר שאנו כותבים לזכרה. קרן הייתה עלמת המים, כזו ששוחה ומתחרה ומביאה מדליות – ומהמים היא עלתה לשמיים. את השם גיבורת התעופה היא קיבלה מהצבא".

הספר יצא לאור אחרי המון זמן אולם בסמיכות כמעט מדויקת לאזכרתה של קרן…

"נכון, חיכינו הרבה זמן אבל היה שווה לחכות, לא רק הסיפור על קרן אלא גם סיפור על המפקד שלה שנפל באסון המסוקים ומפקד חיל האוויר כותב שם על חמישה אנשים שנפלו במסוק של קרן כולל קרן וגם שם הוא מזכיר אותה כמכונאית המוטסת הראשונה במערך היסעורים. בחייה ובמותה – קרן היא הגאווה שלנו".

אם היא הייתה כאן מה היית אומרת לה?

"שהיא חסרה לנו מאוד, חבל שהלכה – למרות שהיא גיבורה ואנחנו מאוד גאים שיצאה לנו בת כזאת אמיצה וגיבורה, היינו מעדיפים שהיא תהיה בחיים. מה הייתי אומרת לה? שאני אוהבת אותה, שאני גאה בה, שהיא השאירה אחריה כבוד גדול".

 

 

תגובות

תגובות

About מערכת האתר

Check Also

החיים של רחמים מלול, לאחר הבחירות: איומים, הפחדות, הרכבת קואליציה עם מטענים רבים ורכישת טוקסידו בקניון

בחירות 2018 כבר מאחורינו. זהות ראש העיר ידועה ואפילו הפתק הירוק לא יכול היה למנוע …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.