Breaking News
Home / בית / דו"ח המבקר נחשף | חלק 2: למעלה מ-70,000 תלונות בנושאי ניקיון ואחזקה

דו"ח המבקר נחשף | חלק 2: למעלה מ-70,000 תלונות בנושאי ניקיון ואחזקה

בביקורת על תהליך הניהול והביצוע של ניקיון השטחים הציבוריים בעיר ובחינת תהליכי העבודה והבקרה הקיימות בנושא הטיפול בפניות תושבים למוקד העירוני בנושא חזות פני העיר, עלו נתונים קשים: העדר נהלי עבודה לניהול פעילות האגף, העדר תיעוד בקרה ופיקוח על עבודת קבלני המשנה, ליקוי בבקרה על אישור החשבוניות, ליקויים בבקרה התקציבית, העדר מקום ייעודי לפינוי פסולת מוצקה, פגיעה במרחב הציבורי בשל השלכת גזם ופסולת מוצקה, חסימת מעבר הולכי רגל בשל עבודות יזומות מטעם העירייה, קושי בזיהוי משליכי פסולת, השלכת פסולת מסביב למוטמנים, קושי באכיפה כנגד אי איסוף גללי כלבים, היעדר פיקוח ומעקב אחר משאיות פינוי האשפה. מאידך נמצא כי לא נמצאו ליקוי בהתקשרות עם קבלני המשנה, בכל הנוגע לפינוי פחים דקורטיביים ובכל הנוגע לפינוי אריזות.

אין ספק כי נושא הניקיון תפס חלק מרכזי בביקורת לאור ריכוז גדול של קריאות תושבים. "מעיון בקובץ קריאות תושבים שהועברו לביקורת עולה כי בשנים 2016-2017 התקבלו 70,787 תלונות, מהן 36,638 ב-2017, עליה של כ- 12%". מהנתונים ניתן לזהות כי ישנם רחובות, בהם מספר תלונות התושבים גדול באופן יחסי ליתר הרחובות, לאורך זמן. הדבר בולט בעיקר באזור הסמוך למכון ויצמן.

בין הממצאים בנושא זה: גידול בכמות התלונות בשנת 2017, דחיית טיפול בתלונות הנוגעות לגזם ופסולת מוצקה, אי העסקת בודקי שכר / רו"ח לפיקוח ובקרה על שכר ותנאי עובדי קבלן, ליקויים בתחזוקת תחנת המעבר לפסולת והעדר רישיון עסק.

ראש העיר קיבל את המלצות המבקר וציין בהערותיו: "יש לעגן את פעילות אגף שפ"ע בנהלים כתובים ומחייבים, וכן שימוש בכלים ממוחשבים לצורך ביצוע בקרה אחר עבודות הפינוי. המלצת הביקורת להידוק הבקרה תתבצע באמצעות עובד בקרה לאישור כלל התשלומים, בנוסף לתהליכים הקיימים. בהקשר זה, לבקשת המנכ"ל נערכה בדיקת חשבונות באגף החינוך, שהעלתה חשד לתשלומי יתר והוגשה תלונה במשטרה. לוז למעקב נקבע במרץ 2019 בנושא הידוק הבקרה על אישור תשלומים לקבלנים.

באשר לסעיף קיום סעיפים תקציביים נפרדים להוצאות השונות הקשורות בניקיון, וכן הפקת דוחות מעקב תקציבי תקופתיים במהלך השנה – קיבל ראש העיר את ההמלצות וכתב כי אמרכל האגף יפעל ליישומן. בנושא פסולת גזם ופסולת מוצקה קיבל ראש העיר את המלצת הביקורת להידוק הבקרה אחר עבודות פיקוח איכות הסביבה וציין כי הן בשלבי יישום. בין היתר התייחס מלול להמלצת הביקורת להגביר את הניקיון והאכיפה בסמוך למוטמנים וציין: "המוטמנים צפויים לעבור בקרוב לבעלות העירייה, דבר שיאפשר להגביר את תדירות הפינוי ולהבטיח את איכות השטיפה של המוטמנים". הצפי לביצוע: מרץ, השנה.

***

מעיריית רחובות נמסר: "עבודת העירייה היא פסיפס מורכב וענק של אלפי עובדות ועובדים העושים עבודתם נאמנה. אנו מייחסים חשיבות רבה לאיתור ממצאים ע"י הביקורת, ורואים בעבודה זו חלק בלתי נפרד במכלול פעילותה של העירייה. חשוב לציין כי בהתייחס לכל נושאי הדו"ח לשנת 2017, הלקחים הופקו, הליקויים תוקנו, וההמלצות בשלבי יישום בשטח. העירייה תמשיך בביצוע משימותיה תוך שמירה על החוק ועל כללי המנהל התקין, תוך חתירה מתמדת להעניק לאזרחי רחובות את מלוא השירותים והטיפול שהם ראויים לו".

מבקר העירייה, נפתלי אקרמן: "ברצוני לציין בחיוב את התייחסות החיובית והרצינית של כלל העובדים לתפקיד הביקורת. הביקורת זוכה לשיתוף פעולה מלא החל מראש העיר ומנכ"ל העירייה וכלה באחרון העובדים. מנכ"ל העירייה ומנהלי האגפים קשובים לממצאים והמלצות הביקורת. בכל אחד מהנושאים שבוקרו, התקיימו ישיבות עבודה שדנו באופן ענייני ומקצועי בממצאים שהועלו, ובדרכים ליישם את המלצות הביקורת".

דו"ח המבקר נחשף | חלק 1: קריית החינוך דה שליט

דו"ח המבקר נחשף | חלק 3: ההיסעים לחינוך, ניהול המוקד

https://www.havayot.org.il/

תגובות

תגובות

About מערכת האתר

Check Also

פרשת בשלח – לקלוע בכל הניסיונות | הרב ישראל חממי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.