Breaking News
Home / בית / ביום השואה תספר לילי דויטש עדות מצמררת משהותה באושוויץ. בנה, מנכ"ל רשת חוויות, עדי דויטש: "מתרגש עבורה, זו תהיה הפעם הראשונה בלי אבא"

ביום השואה תספר לילי דויטש עדות מצמררת משהותה באושוויץ. בנה, מנכ"ל רשת חוויות, עדי דויטש: "מתרגש עבורה, זו תהיה הפעם הראשונה בלי אבא"

התרגשות גדולה תתרחש בוודאי בטקס יום השואה שייערך בחוויות רחובות החדשה ביום ראשון הקרוב, כאשר במרכזו תובא עדותה המצמררת של ניצולת השואה, לילי דויטש (91), אימו של עדי דויטש. עבור משפחת דויטש יהא זה יום הזיכרון הראשון ללא האב, שנפטר בשיבה טובה, בגיל 92, בינואר האחרון. מבחינתה של לילי, תהא זו ההרצאה השניה שלה בפומבי אודות הימים הקשים ההם, לאחר שמנהלת חוויות רחובות החדשה, מירב אהרון הצליחה לשכנעה לספר את סיפורה שוב. 

ניצולת השואה לילי דויטש תספר את עדותה ביום ראשון הקרוב בחוויות רחובות החדשה

"יום השואה הזה יהיה הפעם הראשונה בלי אבא", אמר היום (חמישי) בהתרגשות עדי דויטש, מנכ"ל רשת חווית. דויטש, דור שני להורים שחוו את הזוועות, עברו את אושוויץ, ברגן בלזן והשאירו רבים מבני משפחותיהם על אדמת אירופה הספוגה בדם הוסיף: "אני מתרגש עבורה, אני מתרגש איתה ומהסיפורים שלה. מבין כל הסיפורים, יש לה סיפור מאוד מיוחד, כאשר בילדותה בהונגריה היא נפרדה מאחותה שנסעה לבודפשט כדי לעלות לארץ ישראל. בזמנו לא היו טלפונים כמו היום ולכן הן לא היו בקשר. בעוד אמא חשבה שאחותה כבר בארץ ישראל יצא שבמקרה היא פגשה אותה באושויץ".

הדויטשים התאהבו בברגן בלזן לפני 72 שנים, בהכשרה של השומר הצעיר. בינואר האחרון הלך לעולמו, בשיבה טובה

לאחר פטירתו, ספד עדי דויטש לאביו: "סיפור חייך הוא הביטוי המוחשי ביותר להבנת המושג מ'שואה לתקומה'. כנער צעיר למדת בישיבה, את המזמורים והמנגינות של הישיבה ידעת וזכרת עד יומך האחרון, היו אף כאלה שחשבו שנועדת לגדולות בתחום התורה אבל אתה חשת אחרת, היית סוציאליסט מטבעך, נשבת אחרי ספריו של ודעותיו קארל מרכס (ואני זוכר איך שנים על גבי שנים היינו קוראים את עיתון "על המשמר" שנדמה לי שהיינו כמעט המינויים היחידים בעיר). מלחמת העולם השנייה והשואה תפסה אותך כעלם בן עשרים, שרדת את מחנות העבודה בגרמניה, לנו בני הדור השני קשה לתפוס ולהבין הכיצד. יום השחרור במחנה ברגן בלזן היה עבורך מחד יום מאושר כי שרדת את התופת ומאידך אביך מנחם נפטר בזרועותיך ממחלת הטיפוס ונשארת שריד אחרון למשפחתך".

הדויטשים בהרכב (כמעט) מלא. האב נפטר בינואר האחרון, בגיל 92

"שם, בברגן בלזן לפני 71 שנים בהכשרה של השומר הצעיר הכרת את אמא, אישתך לימים. אמא אומרת שהתאהבה בך כי היית משכיל חוצפן ובעל חיוך שובה לב. למעשה אז התקבצה לה כל חבורת "הקנסטה" עם הברודים, פרידים, דויטשים, 2 סרולוביץ שלימים בנו ביתם ברחובות והיו חלק אינטגרלי מנוף ילדותנו במפגשים החברתיים והטיולים המשותפים. לאחר שנדדתם על אדמת אירופה עליתם על אוניה באיטליה ובדרככם לישראל ספינת מלחמה בריטית הפנתה אתכם לקפריסין. ב-49 הגעתם ארצה, עברתם את קיבוץ בית אלפא וגלאון ובתחילת שנות ה-50' הגעתם לרחובות. בנית במו ידיך את ביתנו בו חייתם עד היום וגידלתם את רחלי ואותי".

עדותה המרגשת של לילי דויטש – ראשון, 23.4.2017, חוויות רחובות החדשה, בשעה 19:00.

אירוע נוסף ברשת חוויות: "גיבורים של החיים" בשיתוף בית הנוער 'חץ קדימה', חוויות קריית משה, בשעה 18:30. 

 

תגובות

תגובות

About מערכת האתר

Check Also

ארגון קבלני רחובות: התחלות הבנייה בעיר ירדו בכ-10% בעשור האחרון 

One comment

  1. האב זכה לאריכות ימים, נראה שהיו לו זכויות רבות בשמיים, לא בטוח שהזכויות האלו קיימות אצל הבן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.