Breaking News
Home / בית / הבוקר: נחש חנק נלכד ברחבת בניין עיריית רחובות לאחר שהסתובב במטבח אגף האכיפה – צפו בוידיאו

הבוקר: נחש חנק נלכד ברחבת בניין עיריית רחובות לאחר שהסתובב במטבח אגף האכיפה – צפו בוידיאו

את הבוקר הזה לא ישכחו עובדי עיריית רחובות זמן רב: בסמוך לשעה 8:20 ולאחר שהסתובב חופשי במטבח אגף האכיפה, נלכד נחש חנק ברחבת בניין העירייה, על ידי המחלקה הווטרינרית.
לכידת הנחש, הבוקר

זהו לא המקרה הראשון בו נלכד נחש בעיר. בחודש מרץ האחרון, אחזה בהלה בקרב הורים לילדים המתחנכים בגן שברחובות ההולנדית לאחר שהסייעות הבחינו בנחש צפע כשהוא מסתובב באופן חופשי בארגז החול שבגן הילדים. הסייעות עדכנו את מחלקת החינוך והזעיקו בו ברגע את עובדי השירות הווטרינרי אשר זיהו נחש צפע ארסי ופינו אותו מהמקום.

בחודש אפריל, במהלך ההכנות לטקס המרכזי של יום הזיכרון בבית העלמין הצבאי (גורדוסקי) הבחינו חיילים בנחש צפע שהתפרץ לעברם והצליחו להרגו עוד בטרם הצליח הנחש להכיש את אחד מהם.

הנחש שנתפס בגורדוסקי, בחודש אפריל

הווטרינר העירוני, ד"ר צרפתי ניסח דף הנחיות לציבור הרחב להתמודדות עם נחשים ורמשים בו ציין כי "הקיץ על החום והלחות שלו מתקרב ובא, ואחת מהתופעות הנלוות שלו הינה הופעתם של זוחלים שונים ובעיקר נחשים. בנוסף, הקמת שכונות חדשות באזורים שהיה בעבר שדה בור יכולה לגרום למפגשים בין הדיירים החדשים והדיירים 'הישנים' (נחשים, עקרבים, נדלים). תקופה זו יכולה להימשך קיץ שלם, עד ליישוב מלא של השכונה. עם הגעת הסתיו והחורף הזוחלים והרמשים עוברים לשנת חורף ונעלמים מהנוף המקומי".

ד"ר אבי צרפתי: "כל הנחשים אינם תוקפניים ובורחים במגע עם בני אדם"
ד"ר אבי צרפתי: "כל הנחשים אינם תוקפניים ובורחים במגע עם בני אדם"

עוד צוין כי "רוב רובם של הזוחלים הללו אינם מסוכנים לבני אדם ובדרך כלל נמנעים מלבוא במגע עימנו, ועל אחת כמה וכמה לתקוף אותנו. חשוב להדגיש שבקרב הנחשים, רק הצפע הינו ארסי ומסוכן, בעוד שאר הנחשים אינם יכולים לגרום נזק כלשהו לאדם. הצפע הארץ ישראלי, אשר הינו הנחש הארסי היחיד החי באזורנו, מתעורר משנת החורף הארוכה שלו, ומתחיל לתור אחר מזון לאחר חודשים ארוכים של צום. דווקא בימים אלה (של תחילת האביב והקיץ) הנחשים הארסיים מסוכנים מתמיד בשל כמות הארס הגדולה אשר מכילים, לא רק לנו בני האדם אלא גם ואולי במיוחד לחיות המחמד שלנו.
חיות המחמד ידועות בסקרנותן ולכן בכל מקום של אפשרות למגע עם נחשים, יש לדאוג ולהשגיח כי הן לא ייפגעו מהכשה מסוכנת. בשל נטייתן של חיות המחמד לרחרח ולבחון כל דבר, לרוב יהיו ההכשות באזור הפה, הצוואר והאף, דבר העלול להיות מסוכן ואף קטלני בגלל הקרבה לאיברים חיוניים.

כמו כן, מדגיש ד"ר צרפתי כי "כל הנחשים אינם תוקפניים ובורחים במגע עם בני אדם. נחש הצפע אינו תוקף כי אם מתגונן כאשר בא במגע עם איום ולכן התרחקות מהמקום הינו כלל הבטיחות היעיל ביותר".

להלן מספר כללי זהירות והתנהגות על מנת למנוע מטרדים ופגיעה מזוחלים:
1) יש לשמור על גינות וחצרות הבתים נקיות מעשבים, גרוטאות ופסולת בניה ואזורי מחסה אפשריים לזוחלים.
2) יש לשמור על קירות הבתים והחצרות חשופים וללא צמחיה מטפסת.
3) הימנעות משאריות מזון חשופות אשר גורמת להגעתם של מכרסמים אשר מהווים את מזונם העיקרי של הנחשים.
4) תיקון נזילות וברזים מטפטפים המהווים מקור משיכה לזוחלים.
5) התקנת רשתות על פתחי הבית.
6) אין להיכנס לשטח השדות הלא מטופלים.
7) במקרה של היתקלות עם נחש אין לנסות ללכוד אותו, יש להתרחק מהמקום ולהתקשר למוקד העירוני 106.
8) חתולים ידועים כמונעי נחשים בשל ערנותם וזריזותם.


בכל מקרה של הכשה מנחש כלשהו בבני אדם יש לנקוט בצעדים הבאים:
1) להישאר בקרבת מקום מוצל ורגוע עד כמה שניתן, להימנע מפעילות ולנסות לקבע את הרגל או היד המוכשת.
2) להזעיק מד"א.
3) אין לנסות לתפוס את הנחש, אם כי תמונה שלו תספיק על מנת לזהות את סוג הנחש לטובת הטיפול העתידי.
4) אין לחתוך את אזור ההכשה ו/או למצוץ את הארס מהפצע.

בכל מקרה של הכשה מנחש כלשהו בבעלי חיים יש לנקוט בצעדים הבאים:
1) אם בעל החיים שלכם הוכש על ידי נחש, ובמיוחד אם אזור ההכשה הינו הראש ובקרבת כלי דם מרכזיים יש לפנות אותו לטיפול רפואי וטרינרי מיידי. במידה ולא ראינו את ההכשה עצמה, ניתן להבחין בה על פי התנהגות החיה אשר תשדר חוסר מנוחה, תיילל מכאב ותקיא. מאוחר יותר ניתן יהיה להבחין בנפיחות משמעותית וכואבת באזור ההכשה.
2) ישנה חשיבות למהירות שבה ניתן הטיפול בהכשה – חוסר טיפול מיידי עלול להוביל למותה של חיית המחמד, לעיתים בשל חנק עקב התפתחות של בצקות באזור ההכשה (צוואר ופה).
3) אם הנחש מת כתוצאה מהמפגש יש להביאו למרפאה הווטרינרית המטפלת. אין לנסות ללכוד את הנחש המכיש, תמונה בטלפון תספיק על מנת לאתר את סוג הנחש ולהתאים את הטיפול הרפואי להכשה.

https://www.havayot.org.il/

תגובות

תגובות

About מערכת האתר

Check Also

ח"כ עודד פורר וסיעת ישראל ביתנו הגישו הבוקר לבג"צ את התנגדותם לדחיית החובה לחוקק את חוק הגיוס

One comment

  1. זה פיתון מתכדרר או בשמו השני, :" פיתון מלכותי".הוא נחש חנק קטן שלא מזיק…יש מתחת לבינין העיריה חנות חיות " אניפט" שיש להם פיתון כזה.תשאלו אולי הוא ברח להם…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.