Breaking News
Home / בית / הפרשה שהסעירה את המדינה ובמרכזה סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטובלי

הפרשה שהסעירה את המדינה ובמרכזה סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטובלי

 

פליטת הפה המיותרת העמידה את סגנית שר החוץ, חברת הכנסת ציפי חוטובלי, במצב מביך – ולא רק אותה. אפילו ראש הממשלה בנימין נתניהו נאלץ לעצור את סדר היום בכדי לגנות את דבריה ולמנוע את נזקי התבטאויותיה כאשר תקפה את המעורבות של יהדות אמריקה בפוליטיקה הישראלית. העונש הגיע ביום רביעי האחרון כאשר נתניהו, המכהן גם כשר החוץ, ביטל את ביקורה הרשמי בצ׳כיה שם אמורה הייתה לנאום. חוטובלי, אגב, התנצלה על דבריה, שיישארו בעוכריה לנצח.

ביום חמישי אמורה הייתה חברת הכנסת וסגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, לשאת את הנאום המרכזי בביקור בצ'כיה במעמד שר החוץ הצ׳כי, בסימפוזיון משותף הנושא את השם "הפורום הצ׳כי-ישראלי", אולם ברגע האחרון הודיע ראש הממשלה המכהן גם כשר החוץ כי את מדינת ישראל ייצג השגריר בצ'כיה דניאל מרון. האירוע היוקרתי, בהשתתפות בכירים משתי המדינות וחוקרים באקדמיה, עוסק בנושאי ביטחון ויחסי אירופה, המזרח התיכון וארה״ב בעידן הנשיא טראמפ וכן בסוגיות ההגירה – שם חוטובלי הייתה אמורה לנאום, אולם הוענק לה העונש" בזכות לאחר התבטאויותיה באחרונה.

כזכור, בסוף השבוע העניקה חוטובלי ראיון באנגלית לערוץ i24NEWS במהלכו התייחסה ליהדות ארצות הברית והגדירה אותם כ"אנשים שמעולם לא שלחו את ילדיהם להילחם עבור המדינה שלהם" והוסיפה כי "למרבית היהודים אין ילדים שמשרתים כלוחמים, הולכים למארינס, הולכים לאפגניסטן". חוטובלי חידדה כי יהודי ארה"ב אינם שולחים את ילדיהם לצבא, אינם מכירים את החיים תחת איום טילים ואינם יודעים איך זה מרגיש לחיות בארץ – לכן עליהם להפנים שהם לא יכולים להבין את המציאות הישראלית. דבריה, כידוע, עוררו סערה בקהילה היהודית בארה"ב, שרבים מבניה משרתים בתפקידי לחימה בזירות השונות בהן ארה"ב מעורבת. אך לא רק שם. גם המערכת הפוליטית בישראל געשה וסערה בעקבות ההדברים שהצטרפו למעשה, להתבטאות חריפה אחרת שלה בעת שהשתתפה בכנס בוושינגטון, שם אמרה כי הזרמים הלא אורתודוקסים מרוקנים את היהדות מתוכן.

נתניהו: "דבריה אינם משקפים את עמדתה של מדינת ישראל"

הראשון שגינה את הדברים היה ראש הממשלה, בנימין נתניהו. ביבי אמר כי הוא מגנה את דבריה הפוגעניים של ציפי חוטובלי כלפי יהדות ארצות הברית. יהודי התפוצות יקרים לנו והם חלק בלתי נפרד מעמנו. אין מקום להשתלחות כזאת ודבריה אינם משקפים את עמדתה של מדינת ישראל". העובדה כי דבריה של סגנית שר החוץ נאמרו כאשר יחסי הממשלות מעורערים הייתה קשה ביותר שכן, כידוע, במרכז המשבר בין המדינות הנסיגה של הממשלה ממתווה הכותל והתנהלות נתניהו בהתערבותו בפוליטיקה הבין מפלגתית בארה"ב. כך או כך, נתניהו לא היה היחידי שיצא נגד ההתבטאויות של חוטובלי. נשיא המדינה, רובי ריבלין, אמר כי: "דימויה העצמי של יהדות ארצות הברית חזק ומבוסס. היא כמהה לקשר עם ישראל, אולם היא חפצה בקשר בין שווים – לא בקשרים של נדבנות מחד והערצה עיוורת מאידך". שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס לדברים בכנס בו שהה במכללה הטכנולוגית בבירת הנגב ואמר כי "אין מקום להתבטאות כזאת. בטח לא מסגנית שר החוץ. יהדות ארצות הברית היא חלק אינטגרלי מהעם היהודי, עמוד התווך ביחסינו עם ארצות הברית. זאת מין התבטאות אומללה ואין לזה מקום. להפך – אנו צריכים להדק קשר עם היהדות בחוץ לארץ. להיות יותר קשובים לבקשות ולדרישות שלהם. כל מי שרואה מאז 1948 מה תרומתה של יהדות ארצות הברית, כל מילה היא מיותרת". ראשת המחלקה לפעילות בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית, גוסטי יהושע ברוורמן, ציינה כי "חוטובלי אמרה דברים שמבטאים חוסר הבנה וחוסר הכרה. אני מצפה שנציגי הממשלה שלנו יאמרו דברים כהווייתם. להגיד שבגלל שהם לא שולחים את ילדיהם לצה"ל הם לא מבינים זו אמירה פוגענית שאין לה מקום וצריך לדאוג שאמירות כלפי יהודי התפוצות יהיו מקרבות יותר, לא צריך ללכת עם כפפות של משי אבל צריכים לנהל שיח מכבד. העם היהודי בתפוצות מורכב מזרמים רבים שהלכו והתרחבו עם השנים כתוצאה ממענה לתקופות משתנות, האמירה הזאת הייתה לא נכונה ולא מכבדת".

אבי גבאי: " חוטובלי מבטאת יפה קו של ממשלה שהחליטה להקריב את היחסים עם יהודי ארה"ב עבור פוליטיקה קטנה"

גם ליו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, היה מה לומר. "דברים אומללים ומביכים של סגנית השר חוטובלי הלוחמת הגדולה, מטיפת המוסר שהעבירה את שירותה הצבאי באטלנטה", אמר גבאי, "נתניהו אמנם כבר הספיק לגנות את דבריה, אבל לא להתבלבל – היא מבטאת יפה קו של ממשלה שהחליטה להקריב את היחסים עם יהודי ארה"ב עבור פוליטיקה קטנה". "איזו השתלחות מעליבה ומטומטמת", ציין ח"כ איציק שמולי, "ראש הממשלה צריך לפטר את חוטובלי מעיסוק בנושאי החוץ – ממילא אף אחד לא ירצה יותר לקבל את פניה באמריקה. ליהדות אמריקה חלק גדול וחשוב בתרומתה ושגשוגה של מדינת ישראל ויש בינינו קשר משפחתי בל יינתק". מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס: "חוטובלי ממשיכה לחבל באופן קשה ביחסי ישראל עם יהודי התפוצות ולגלות בורות מדהימה ביחס ליהדות צפון אמריקה. זה שנים רבות צבא ארה"ב אינו בודק את דתם של חייליו, אך בפעם האחרונה שבדק הנתונים הצביעו על כך ששיעור החיילים היהודים בצבא האמריקני היה גבוה משיעורם באוכלוסייה, וזאת מבלי להזכיר את עשרות האמריקנים המגיעים מדי שנה לשרת בצה"ל כחיילים בודדים. רק לפני שבועיים טענה חוטובלי בכנס בוושינגטון כי יהודי ארה"ב רוקנו את היהדות מתוכן. היא מרשה לעצמה לדבר בביטחון, ביהירות ובעיקר בקרתנות על עולם שלם של תרבות יהודית שאין לה מושג וחצי מושג עליו, ועוד לטעון כי 'זה יעד חשוב לקרב את היהודים האמריקנים לישראל'. טוב עשה ראש הממשלה שהחליט לגנות הפעם את דבריה לאחר נזק מתמשך, אך טוב יותר יעשה אם ימנע ממנה כליל להתבטא בנושא ולהמשיך לחבל". הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר: "דבריה השערורייתיים של סגנית השר לא נאמרו בחלל ריק, אלא כהמשך ישיר להתנהלות הפוגענית של ראש הממשלה בנימין נתניהו כלפי יהדות התפוצות. אנו מברכים את נתניהו על הגינוי המאוחר של דבריה, אך הגיע הזמן שהדברים יילוו במעשים ולא רק בהצהרות באנגלית".

חוטובלי: "מתנצלת מעומק לבי אם מישהו נפגע מדבריי"

חוטובולי שספגה את האש מכל כיוון, ידעה כי עליה לפעול בזריזות וכבר באותו הערב התעשתה ופרסמה הבהרה בחשבון הפייסבוק שלה: "יהדות ארה"ב חשובה לנו, אנחנו אחים – ולאחים מותר לנהל ויכוח בתוך המשפחה. ישראל היא הבית של כל יהודי העולם מכל הזרמים. אני רואה בקשר בינינו לבין יהדות ארה"ב חשיבות רבה". לאחר מכן פרסמה סרטון התנצלות. "אם מישהו נפגע, אם מישהו מהחיילים הבודדים בישראל נפגע כי חשב שכיוונתי את דבריי אליו – בוודאי שלא כיוונתי את הדברים לאף חייל כזה שמשרת בצבא ההגנה לישראל. יש בתוך יהדות ארה"ב אנשים ששולחים את בניהם להילחם בצבא הישראלי ובוודאי שיש בהיסטוריה האמריקנית אנשים שלחמו בצבא האמריקני". חוטובלי הוסיפה כי "הקשר, הדיאלוג, כפי שמקובל בין אחים בתוך המשפחה, הוא הדבר החשוב ביותר. מותר לבקר, מותר להשמיע כאבים, אבל חשוב לזכור שיש מדינה אחת לעם היהודי והיא ישראל והיא מחויבת לכל יהודי העולם. מה שקרה לא משקף את רוח דבריי שמחבקים את יהדות ארה"ב, שקורא לה לקשר עם מדינת ישראל, שבאמת מאמין בדיאלוג עם יהדות התפוצות ובפרט עם יהדות ארה"ב המפוארת. מציאות החיים בישראל ומציאות החיים בארה"ב היא מציאות מאוד שונה וזה לא סותר את הקשר והדיאלוג שחייבים להתקיים בינינו לבין היהדות החשובה הזו", סיכמה במבוכה.

https://www.havayot.org.il/

תגובות

תגובות

About מערכת האתר

Check Also

ח"כ עודד פורר וסיעת ישראל ביתנו הגישו הבוקר לבג"צ את התנגדותם לדחיית החובה לחוקק את חוק הגיוס