Breaking News
Home / בית / לתת את הנשמה ואת הלב: רוית שחם לא מפסיקה את פעילותה למען הזולת גם אחרי ארבעה התקפי לב

לתת את הנשמה ואת הלב: רוית שחם לא מפסיקה את פעילותה למען הזולת גם אחרי ארבעה התקפי לב

 

רוית שחם (45) יצרה שרשרת מדהימה של נתינה דרך הפייסבוק. בקבוצת "אפילו לא אגורה" בה חברים למעלה מ-25 אלף איש – מתקבלות פניות אותן היא מנתבת לאיש הקשר שדואג מיידית לגייס את כל התורמים לסיוע ונתינה בכל חלקי הארץ. לאימהות היא ממלאת את המקרר, דואגת לשיפוץ גני ילדים, מסייעת לחיילים בודדים, בחגים היא אוספת תרומות לחלוקת מאות סלים למשפחות נזקקות, פעילה בנושא הקנאביס ובאחרונה אוספת שמיכות ובגדים חמים בכדי לקשישים ולניצולי השואה יהיה במה להתעטף בימי החורף הקרבים.

לפני כעשרים שנה הקימה רוית שחם, תושבת רחובות, את התנועה החברתית שלה, בה חברים כיום כאלף איש מכל הארץ אשר מחויבים כמוה לסיוע וגיוס התרומות. היא התרחבה דרך קבוצת הפייסבוק "אפילו לא אגורה", בה חברים כעשרים וששה אלף איש, מספר עצום של ישראלים שערבים זה לזה בכל מקום שבו הם נמצאים. במהלך השנים עבדה בתחומים רבים למען אחרים, בין היתר בתוכניות קידום, בעיצוב אירועים ובאקי"ם, שכיום מעביר דרכה תרומות לנזקקים. בזמנה הפנוי היא גם אמנית ובעלת גלריה – ואת ציוריה ניתן לרכוש בימים אלו דרך הרשת החברתית. שחם התייתמה מהוריה בגיל מאוד צעיר. אביה מאיר ז"ל, שהיה בעל דוכן תותים הראשון ברחובות, טבע בכנרת באופן טראגי, כאשר ככל הנראה קיבל התקף לב מתחת למים. אמה כרמלה ז"ל נפטרה מסרטן אלים כאשר רוית הייתה בגיל שבע עשרה וחצי.

עכשיו למכירה. ציור של רוית

ילדותה לא כללה חברים ומסיבות אלא סבבה בעיקר בין רופאים ובתי חולים כשליוותה את אמה, אך המוטו שלהם חלחל בה היטב: "ההורים שלי היו נדיבים במיוחד, תמיד שאלו למי חסר מה ודאגו שלא יחסר לאף אחד. זה מה שאני מנסה לעשות". לפני כשנה עברה ארבעה התקפי לב ובעקבותיהם צנתור, אך לא נתנה לכך להפריע לפעילות ההתנדבות הענפה שלה. "יש לנו שרשרת שמלאה בחוליות זהב מכל הארץ שאני חיברתי אותן", היא אומרת "מרחובות, אילת, באר שבע, רמלה, לוד, תל אביב, הקריות, בכל מקום. כל מקרה של מצוקה וצורך בסיוע זורם אליי ואני מייד מנתבת לאיש הקשר באותו מקום כדי שיגיע מהר וביעילות. חשוב להדגיש שהכל הדדי. אנחנו אלף איש, ניתן לך חמישה שקלים כשתצטרכי, אבל גם את תתני מחר חמישה שקלים כשנבקש למישהו אחר. אחד למען אלף ואלף למען כולם, זו נוסחה מנצחת".

באיזה סיוע מדובר?

"עוזרים לכולם בכל דבר. תוך שניות אנשים נרתמים ועוזרים בכל מה שצריך. זה יכול להיות ילד שאין לו בר מצווה, חייל בודד שצריך טלוויזיה, חיילים במצוקה נפשית, תרומות דם, מישהו אפילו מסר רכב בעלות של חמשת אלפים שקל למשפחה כי קנה חדש וזה הסתדר לו. יש המון תרומות לגנים, הוסטלים ופנימיות. לפני מספר חודשים שיפצנו לחלוטין גן אוטיסטים שלא הייתה בו פינת צל ולא משחקים לילדים ברחובות. פניה שהתקבלה אצלנו לסיוע לנערות בסיכון גרמה לאנשים לתרום מכל טוב והן קיבלו שקיות ענק על כל תחום הקוסמטיקה וההיגיינה שהן זקוקות לו. ישנה קבוצת אימהות שאנחנו ממלאים להן באופן קבוע את המקרר וזה ממלא את הלב. תלמידי בית ספר שערכנו להם מסיבת סיום כי לא יכלו לעשות, פנימיות, הוסטלים וגני ילדים, חולי סרטן, פגועי נפש. בחגים הדגש על סלי מזון למשפחות נזקקות בפועל, קשישים, בעלי צרכים מיוחדים ומשפחות חד הוריות, הכול ללא מטרת רווח ובנוסף אני פעילה גם למען קנאביס רפואי לחולי סרטן וילדים".

-חסות

הכי קל יהיה לומר עלייך "היא משתמשת בקנאביס", בוודאי שתהיה בעד…

"כפעילה מזה 7 שנים בנושא הקנאביס אפשר להגיד שראיתי מלא פלאים. הקנאביס הוא הפרח שעל ההר שמספרים עליו באגדות. הוא מרפא כל כך הרבה מחלות ומועיל בכלל בהמון בעיות. הרופאים ממעיטים לספר על כך מכיוון שהקנאביס עדיין לא רשום כתרופה ותכל'ס? גם לא יוצא להם מזה שום סופ"ש בחו"ל. קנאביס רחב בתחום שלו והוא טוב למבוגרים וילדים כאחד. ילדים עם אוטיזם הראו תוצאות מופלאות, התחילו לתקשר, לצייר ולעשות דברים שמעולם לא עשו. שלא נדבר על ילדי האפילפסיה שהתחילו לחיות ולהפסיק לפרכס בזכות הקנאביס. תארי לך מ-100 פרכוסים ליום – 0!! גם למבוגרים הוא נותן מזור גדול, הוא עוזר להם לישון ומקל על כאבים וחרדות. הקנאביס ידוע כמועיל לחולי סרטן, הוא עוזר לבחילות ולכאבים ולחולים זה מזור גדול. הקנאביס מוכיח נפלאות שראיתי במו עיניי. המודעות לקנאביס אומנם לא גבוהה אך כפעילים אנחנו יום ולילה נותנים הסברה. אנשים לא יודעים ואף מתנגדים כי חושבים שאלו סמים ואין בדיחה יותר יפה מזאת כשהם מכניסים כדורים שלא טבעיים שהם סמים לכל דבר, בו בזמן שהם מתנגדים לקנאביס שהוא טבעי".

קנאביס (צילום ארכיון רחובות היום)

מה עושים עם אלו שמנצלים את החולים כדי לצרוך קנאביס?

"אחת הבעיות שמעכבות את החולים היא בעצם הזליגה שקיימת בשוק. משרד הבריאות מקשה על החולים בשל כך כאשר הם מגלים כי חלק מהחולים מוכרים את הקנאביס ולכן חולים אחרים מאוד סובלים. צריך לאפשר לאנשים בדיוק כמו שמאפשרים לקנות אלכוהול ושלא נדבר על ההבדל העצוב כאשר אלכוהול מביא לאלימות ולמצבים נוראיים בעוד מהקנאביס לא שמענו בעיות. מעולם אף איש לא מת מקנאביס ואלכוהול הורג יום יום, גם צעירים. במקום שיתנו להם לקנות את הדבר המקורי, כל השוק מוצף רעלים שבין כה הם לוקחים, זה לא טיפשי? הכול זה כסף אבל בואי איתי לרגע להוספיס בתל השומר ותראו שלא הכול זה כסף, במיוחד שמדובר בסופניים. הגיע הזמן לשחרר את הצמח ולהפסיק לשים על כולם אזיקים, בשל סיגריה שיכולה להרגיע בסוף היום. יש לנו מדינה מספיק מלחיצה. שחררו".

***

בשבועות האחרונים נרתמת שחם לאיסוף שמיכות, ביגוד חם ומזון לקשישים. "את רוב התרומות תורמים אנשים פרטיים שמגיעים מהפייסבוק, כאלה שתמיד לוקחים חלק ואוספים מכל קצוות הארץ. הנה, היום הגיע איסוף מגבעת שמואל אך החלוקה נעשית בעיקר ברחובות שהיא בעצם העיר שאני נמצאת בה ולא חסרה כאן רשימת קשישים שזקוקים לעזרה. איתם אני גם לוקחת בחשבון אנשים בודדים שחיים לבד וגם להם דואגים. תכננו לדאוג ל60- קשישים ובודדים ויצא לנו בסוף מאיסוף המצרכים ל-100 קשישים ובודדים. בפחות משבוע ימים אספנו הכול ואני רוצה להודות לכל האנשים הטובים, למי שלא עוצם עין ולוקח חלק בפרויקטים המבורכים שלנו. בחנוכה הקרב ניקח סופגניות למחלקה האונקולוגית באסף הרופא וננסה מעט להמתיק להם את החג, אולי קצת להאיר אותו".

עכשיו למכירה. ציור נוסף של רוית

מה הלאה?

"הצורך רק הולך וגדל וכל הנטל על כתפי הציבור, לצערי בין היתר בגלל שהרשויות לא עושות את תפקידן ולא דואגות למזון לציבור ויש הרבה שחיתות בצמרת. הם מחממים את הכיסא ואנחנו מתרוצצים כדי לעזור. אבל אנחנו דואגים לעם, לאנשים כמונו. אני שמחה שיש לנו אנשים טובים שרק מחכים לימים האלו כדי לתת ולתרום, זו מדינת ישראל היפה".

https://www.havayot.org.il/

תגובות

תגובות

About מערכת האתר

Check Also

פרסום ראשון: אלטשולר יתמוך בשעריים גם בעונה הבאה; בקבוצה מקווים שגם אלדד פרי ימשיך