Breaking News
Home / בית / ראש העיר רחמים מלול בעקבות חוק המרכולים: "אמשיך לשמור על הסטטוס קוו כפי שהתחייבתי כלפי הציבור"

ראש העיר רחמים מלול בעקבות חוק המרכולים: "אמשיך לשמור על הסטטוס קוו כפי שהתחייבתי כלפי הציבור"

בעקבות חוק המרכולים שאושר הבוקר (שלישי) במליאת הכנסת, העיר גועשת אולם דווקא ראש העיר רחמים מלול רגוע ומרגיע: "אמשיך לשמור על הסטטוס קוו כפי שהתחייבתי כלפי הציבור וכפי שכל הסיעות וחברי המועצה מחויבים בהסכמים הקואליציוניים", אמר ל"רחובות היום, "מה שהיה הוא שיהיה".

סגן ראש העיר, עו"ד מתן דיל הוסיף כי: "לא תהיה לעובדה שחוק המרכולים אושר שום משמעות. הסטטוס קוו ישמר, נמשיך לחיות בהרמוניה, תוך כבוד הדדי ואהבה לכל אדם. לא ניתן ולא נאפשר פגיעה בצביונה המיוחד של העיר".

המשנה לראש העיר, עו"ד יניב מרקוביץ', אשר ביקש בשבוע שחלף לזמן דיון חירום בכדי לתקן את חוק העזר העירוני בכדי שהחוק לא יושתת על העיר רחובות אמר: "העובדה שהחוק עבר ברוב של קול אחד בלבד מראה כמה הוא לא צודק, גם לתפסיתם של חלק מחברי הקואליציה. המצב בעיר רחובות הוא המודל הטוב ביותר לראות איך ניתן לחיות זה לצד זה כשכל צד מכיל ומכבד את רגשותיו של הצד השני. אני לא מבין למה המחוקק מתערב בעניינים שהם תוך רשותיים ושנועדו להתדיין ולהיפתר ברמה המקומית. מרכולים שפתוחים ונותנים שירות לאלפי לקוחות מידי סוף שבוע זו מציאות והיא מקובלת בכל מקום בעולם. כולי תקווה שלמרות התיקון וההתערבות המיותרת בנעשה בעיר נצליח לשמור על הסטטוס קוו בעיר ולמנוע השפעה של החוק על המרקם העירוני שמבחינתנו הוא נכון וצודק. אדגיש כי גם בהצעתו לא ביקשנו לשנות ולו בקצת את המצב בעיר אלא להבטיח את המשך קיומו של ההסדר הקיים ומכובד לשביעות רצון כל הצדדים כבר למעלה מ-20 שנים".

אינג' יפים זאיקה: "מילה אחת של רחמים מלול שווה יותר מכל החתימות ואני מאמין לו שהסטטוס קוו יישאר. אנחנו שמונה שנים איתו ועד היום הוא עמד בכל מילה שאמר. אני שייך לסיעת "ישראל ביתנו" ואנחנו, 58 אנשים, חתמנו נגד החוק אבל חושב שצריך להפריד. יש את העיר רחובות ויש את חוק המרכולים שלדעתי הוא אחד החוקים הרעים מאז קום המדינה שקיבלה הכנסת. בקשר לרחובות, נכון להיום יש סטטוס קוו ואני אמרתי גם לחברי המועצה שאני חושב שאנחנו חייבים לשמור על הסטטוס קוו – לא שמאלה, לא ימינה, מה שיש היום זה מה שיהיה, החוק לא ישפיע על שום דבר בעיר שלנו.

שלמה מונטג: "האמת שהדרך בה בחרו מספר חברי להתייחס לחוק המרכולים מאוד מקומם! העיר רחובות ידועה ומפורסמת כעיר בה דתיים וחילונים חיים יחד בשכנות ומכבדים האחד את השני, באו כמה חברי מועצה במקום להסביר לתושבים החילוניים שגם לאחר שחוק המרכולים יעבור בכנסת לא תהיה לכך שום השפעה על העיר, הם החליטו ללכת בדרך הפילוג וההפחדה, כמו"כ גם מעשיהם (כלומר חתימת שליש מחברי המועצה בבקשה לכנס את מועצת העיר בכדי לשנות את חוק העזר הקיים) נראו כמצג שווא שבא להרגיע את בוחריהם  בעת שאין לו שום משמעות.

"המצב הקיים ברחובות כעת הוא שישנו חוק עזר עירוני משנת 1995 המתיר לפתוח סוג מסויים של בתי עסק ובשעות מוגדרות, מלבד זאת ישנו "סטטוס קוו" בעיר רחובות שמהמשטרה צפונה ניתן לפתוח חלק מהעסקים גם בשעות שלא הותרו בחוק, כלומר עפ"י חוק אסור לפתוח אך ישנה הבנה מעבר לחוק שלא אוכפים את העבירות במקומו הללו. אז מהו חוק המרכולים ומדוע אין לו שום משמעות לעיר רחובות? המצב שהיה עד היום לפי המופיע בפקודת העיריות סעיף 258 שלא יפורסם חוק עזר ברשומות אלא לאחר 60 יום מאז שהוגש לשר הפנים, כשלשר יש אפשרות להסתייג להתנגד או לחלופין לאשר את החוק בתוך ה60 יום, במידה ולא עשה אחד מאלו הרי זה כאילו לא התנגד וניתן לפרסם זאת ברשומות. התיקון לחוק בא ואומר כך, שבעניין פתיחת עסקים בימי המנוחה לא די שהשר לא מתנגד אלא צריך השר לאשר את זה באופן אקטיבי. ברחובות ישנו סטטוס קוו שזו הבנה והסכמה מעבר לחוק, כך שאין שום התערבות והמצב שהיה עד היום לא אמור להשתנות מכוח החוק החדש, ולכן אין סיבה לשנות ולחוקק חוקים חדשים, ובפרט לאחר שראש העיר אמר בישיבת הנהלת העיר שיישמר את הסטוס קוו".

"באופן אישי", הוסיף מונטג, "כמובן שאנו כיהודים שומרי תו"מ נשמח על כל יהודי שיבין את גודל מעלת שמירת השבת ויסגור את עסקיו בשבת, ואף זכיתי להסתובב עם רבה של העיר הרב שמחה קוק שליט"א בשנים עברו אצל אותם בעלי עסקים ולהסביר להם בנועם ובהידברות את חשיבות שמירת השבת אך אין כל כוונה לכפות על מישהו ולשנות את הסטטוס קוו. הגדיל לעשות הארכי דמגוג חבר הכנסת יאיר לפיד שאת כל הקריירה הפוליטית שלו עשה ע"י פילוג ופירוד העם, ששלח מייל (גם לאנשים חרדים) לתושבי רחובות שהולכים לסגור להם את העיר בו בשעה שלא אמור להיות שום שינוי".

רונן אהרוני: "איני יודע מה ההשפעה הישירה של החוק על העיר. בכל מקרה אני נגד כפייה ובעד המשך שמירה על הסטטוס קוו. העיר רחובות היא דוגמא לחיים משותפים של דתיים וחילוניים".

אבי מוזס: "כפי שסוכם בישיבת המועצה עלינו לנהוג ע״פ הסטטוס קוו – מה שהיה הוא שיהיה".

https://www.havayot.org.il/

תגובות

תגובות

About מערכת האתר

Check Also

פרשת בשלח – לקלוע בכל הניסיונות | הרב ישראל חממי