Breaking News
Home / בית / מלכת היוטיוב, אירה צ'אן: "יפן זה הרבה יותר מסושי, תה ירוק, גיישה וטקסים"

מלכת היוטיוב, אירה צ'אן: "יפן זה הרבה יותר מסושי, תה ירוק, גיישה וטקסים"

איך הפכה הילדה האנונימית מרחובות, אירה מיארה, ליוטיוברית מפורסמת, עם עשרות אלפי מעריצים המצפים בשקיקה לסרטונים אותם היא מעלה לרשת, ממקום מושבה ביפן?

לפי כחודשיים נפגשה אירה צ'אן – זהו שם הבמה של אירה מיארה הרחובותית, מעבר לים – עם עשרות מעריצים ישראלים שהגיעו לראות אותה מבעד למסך, במפגש לקוחות שקיימה בהפנינג שבקניון רחובות. אירה בת ה-30 פיזרה חום ואהבה לכולם, המעריצים העמיסו אותה בעשרות דובים ומכתבים ובמשך שעה ארוכה היא שיתפה אותם בחוויות מיפן, שם היא מתגוררת בשבע השנים האחרונות. "יש לי קהל ממש מקסים", היא נזכרת במפגש האחרון, "הם באים ממש משפחות שלמות והיה ממש מפגש כייף. הגיעו עשרות אנשים, באו ילדים עם הורים, עם הסבא והסבתא ובכל פעם זה מרגש מחדש", היא אומרת.

את ילדותה העבירה היוטיוברית הישראלית המפורסמת שמייצרת תכנים אודות התרבות היפנית – ולא רק – בבית הספר סימילנסקי. לאחר מכן למדה בדה שליט וסיימה את לימודי התיכון שלה בויצו. לימים שירתה במשטרה הכחולה ושם גמלה בה ההחלטה שיבוא יום והיא תעשה טיול ליפן.

למה דווקא יפן?

"תמיד ידעתי שאחרי הצבא אחסוך כסף ואעשה טיול גדול. התחלתי לעבוד בחנויות הלבשה בקניון רחובות וחסכתי כסף לטיול במשך שנתיים. למה יפן? כנראה שרציתי משהו שונה ויפן קרצה לי. מחירי הכרטיסים אז היו בשמיים אבל לא התעצלתי, חסכתי את הכסף וסימנתי את היעד. כולם טסים לדרום אמריקה, להודו, אני רציתי לגלות את יפן, אז טסתי ליפן, מקום שאני לא יודעת כלום עליו – פשוט עשיתי את זה. טיילתי, הכרתי מטיילים אחרים, החלפתי חוויות ושם גם הכרתי את בעלי, שהוא ישראלי אמריקאי, שנולד בניו יורק. יחד נשארנו ביפן ומאז כבר שבע שנים שאני שם".

את ערוץ היוטיוב הפופולארי שלה, המונה כבר 62 אלף עוקבים היא פתחה בשלהי 2011, כשהבינה שאין לישראלים פלטפורמת מידע ברשת האינטרנט המאפשרת להכיר את יפן מזווית קצת אחרת. "אני עושה סרטונים מגוונים בעברית על יפן, כל מיני דברים מעניינים, שונים, כמו הסרטון על ילדים יפנים שמנסים חטיפים ישראלים, סרטונים שכל המשפחה יכולה לשבת ולצפות בי. כל מיני גילאים כותבים לי, חיילים, ילדות, אמהות לילדים משתפות שהן רוצות לטוס ליפן או כאלה שהם כבר ביפן שולחים לי תמונות ומתעניינים בכל מיני מסעדות ואתרי בילוי שאני מעלה. קחי למשל את נושא הקניות, אנשים שמגיעים ליפן לא יודעים איפה להתחיל, לאן לגשת. כשמטייל מגיע ליפן העיניים נפערות, הכל גדול, את לא יודעת מה לקנות, אז עשיתי למטיילים הישראלים סדר. בעניין הקולינארי, כולם מדברים על סושי – אבל ביפן אין רק סושי, יש הרבה יותר מסושי ביפן. יפן היא יעד מצוין לכולם, לכל מי שרוצה לחפש טבע או לטייל, יש כאן מקומות מופלאים, ההייטק פה מוצלח, יש כאלה שמתעניינים באנימה (סרטים מצוירים ביפנית) או במאנגה (קומיקס יפני). יש משפחות שלמות שמפעילות את הערץ וצופות בהמלצות שלי ביחד, מתכננות טיול שלם. יש לי צופים שהם כבר שנים איתי, שנכנסו לצפות בהמלצות לטיול בר או בת מצוה וגדלים יחד איתי. חוץ מזה, היום יפן לא כל כך יקרה כמו שחושבים ושווה להגיע לכאן, יש פה המון מה לראות".

"לפני שטסים ליפן צריך לעשות לשיעורי בית, צריך לדעת מה רוצים לקנות, איזו אופנה לבחור, כי יש אופנה נפלאה ביפן", היא מבהירה. "יש המון דברים לאהוב ביפן, יש כאן את האווירה, השוני בין התרבויות, המנטליות. גם בתור עולה חדשה מאוד נהניתי לחוות את המנטליות השונה במיוחד שאני גרה ברחובות שאליה באו אנשים מכל העולם ללמוד במכון ויצמן ותמיד התיידדתי עם ילדים שבאו ממדינות שונות כמו דרום קוריאה למשל, תמיד קיבלתי את התרבויות השונות בחיוך".

מכירים בכלל את ישראל ביפן?

"חלק כן וחלק לא. כאן הם יותר סקרנים, מדובר באנשים מאוד ביישנים שלא יבואו לשאול מה קורה. חלק מהם בכלל לא יודע מה זה ישראל".

את חשה באנטישמיות מסויימת?

"לא, יותר מזה אני מסתובבת עם כובע מגן דוד. יפן זו מדינה מאוד בטוחה. עשיתי סרטון על מה יפני חושב על ישראל ותופתעי לגלות שיש כאן המון יפנים נוצרים שמאוד אוהבים את ישראל".

***

היא נשואה למורה לאנגלית, עובדת בעצמה בתחום החינוך בגן בינלאומי ובינתיים אין לבני הזוג ילדים. הבייבי שלהם הוא ערוץ היוטיוב שמונה כאמור 62 אלף גולשים קבועים העוקבים אחר הסרטונים הצבעוניים המופלאים שלה. "אני היחידה שמציעה תוכן בעברית על יפן", היא מתגאה. "הערוץ שלי הוא רק בעברית, כי ידעתי שיש מלא ערוצים ביפן ועל החיים ביפן בשפה האנגלית. מה שטוב כאן הוא שהיפנים מקבלים ואוהבים תרבויות שונות, הם נהנים לגלות את זה, לחוות את הבינלאומיות". אגב, מהערוץ הענק שלה, היא כמובן מתפרנסת ועובדת עם חברות ביפן, "דווקא החברות בישראל לא עונות למיילים, לא מחזירות תשובה ואני מקווה שהשנה אעבוד יותר עם חברות מישראל – אם זה עובד כאן, אין סיבה שזה לא יעבוד עם ישראל. אני ממש אוהבת ליצור תוכן, אני מאוד יצירתית, מוצאת הרבה רעיונות וקולטת מה אנשים רוצים לראות, לא מתמקדת על דבר אחד אלא מנסה להראות דברים מעניינים ושונים".

מה היה הסרטון הכי מוצלח שלך?

"יש הרבה אבל אני חושבת שהמוצלחים ביותר הם אלו שיש בהם את השילוב בין ישראל ליפן, כמו הניסיון שעשיתי כשנתתי לילדים יפנים לטעום חטיפים ישראלים שתפס מאוד חזק. ישראלים נורא גאים בחטיפים שלהם, הבמבה, הביסלי, המקופלת שנראית גם שונה מבחינת היפנים. נתתי להם לטעום את הדברים הקלאסיים שכל ילד בארץ גדל על זה. הם מאוד נהנו מהחוויה מפני שביפן יש חטיפים אחרים, פתאום אני מראה להם חטיף בתוך שקית, או נותנת להם לטעום מצות, הם מבחינתם היו מוכנים להחליף את האורז ולאכול כל היום מצות עם ממרח. בכלל הם מאוד שומרים שם על הבריאות שלהם. לא תראי ילדים עד גיל 3 שמקבלים ממתקים, או שותים תה רגיל, רק נטול קפאין, יש להם מודעות עצמית מאוד גבוהה כאן".

איזה טיפוסים הם, היפנים?

"מאוד חייכנים, ביישנים, המנטליות מאוד שונה מהישראלים, יש סיבה לכך שמדובר בכלכלכה הטובה בעולם, האנשים ביפן הם מאוד אינטיליגנטים. הם לא יבואו אלייך ברחוב ויגידו לך 'וואי, מאיפה קנית את החולצה הזאת?', הם מנומסים מאוד, שונים לגמרי ולהיות לידם זו חוויה מאוד מעניינת. אני ממליצה תמיד להגיע לכאן, הכל שונה מאירופה ושונה מאמריקה. יפן זה הרבה יותר מתה ירוק, גיישה וטקסים, כשמגיעים לכאן מרגישים בעולם אחר".

ולסיום, את לא מתגעגעת?

"ברור, אני מגיעה פעם בשנה, בדרך כלל בחנוכה לישראל, נמצאת עם המשפחה אבל החיים שלי בשנים האחרונות הם ביפן. מההתחלה הנסיעה הראשונה הייתה מאוד ספונטנית, זה מה שהתחשק לי באותם הימים ונשארתי ביפן כי איך תדעי במי תתאהבי ועם מי תבני חיים, לפעמים את מתגלגלת בהפתעה. אולי יום אחד עוד אחזור לישראל וזה בטח יהיה למקום שבו גדלתי – רחובות".

 

תגובות

תגובות

About מערכת האתר

Check Also

אלופת הארץ בשחמט עד גיל 6: אביגיל טיומקין מרחובות

One comment

  1. אירה צ'אן פשוט תמשיכי 🙂 אל תפסיקי אסור לשכוח שאת גם תורמת המון לגידול התיירות ליפן 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.